Ağzınızdan Çıkanı Kulağınız Duysun

//Ağzınızdan Çıkanı Kulağınız Duysun

Ağzınızdan Çıkanı Kulağınız Duysun

Gün içinde kafamızın içinden binlerce düşünce geçer, yüzlercesi de ağzımızdan kelimelerle dış dünyaya çıkar. Ağzımızdan çıkan her kelime bizim düşünce şeklimizi, inançlarımızı yansıtır. Ağzımızdan çıkan her cümle, aklımızdan geçen her düşünce, kendi kendimize verdiğimiz telkinlerdir. Hiç durmadan oto telkin yaparız. şimdi, bu noktada sıkı bir farkındalık kazanmanızı istiyorum. Bugünün egzersizi, ağzınızdan çıkan olumsuz telkinleri yakalamak. Benim odağım sürekli insanların konuşma şeklinde olduğu için çevremdeki tüm insanların gelecekleri üzerine nasıl olumsuz yatırımlar yaptığını fark edebiliyorum. Tabi ki bunu herkesin kendisi için fark edebilmesi, gelecekleri için olumlu yatırım yapmalarını sağlar.

Henüz elli yaşında bir kadın bir şeyleri hatırlayamayınca “ah yaşlanıyor muyum ne, bu aralar çok unutuyorum”, “yaş ilerledikçe hastalıklarım artıyor” demesi, kırk yaşında bir insanın sürekli “benim başım tutar hep”, “benim migrenim var” diyerek hastalığına sıkı sıkı bağlanması, onunla bütünleşmesi, “hayat çok zor, çoook” demesi kişinin kendine yaptığı olumsuz telkinlerdir. Gelecekte buna benzer bir yaşamı kabulle beklemesi ve yaratmasıdır.

Eğer yaşlanmayı hastalanmak, elden ayaktan düşmek, çirkinleşmek, zihinsel aktifliğinizi kaybetmek olarak algılıyorsanız kendiniz için öyle bir yaşlılık yaratırsınız. Algı alanınız sağlıksız bir yaşlılıkta olduğu için beyniniz o tip yaşlıları fark etmenizi sağlayacaktır. Kendinizi daha çok ikna edeceksinizdir böylelikle. Oysa bütün yaşlılar öyle değildir. Yaşından genç görünen, bedeni ve zihni gayet iyi çalışan, sağlıklı ve aktif yaşayan, etrafındaki insanlar tarafından bilge kişi olarak görülüp sevilen, sayılan yaşlılar da vardır. Eğer bunun mümkün olduğuna inanırsanız algınız sağlıklı yaşlılara kayacak ve onları görmenizi sağlayacaktır. insanların hayatlarını farklı kılan, düşünce ve inançlarıdır.

Bugün yanınızda bir not defteri gezdirin ve gün boyunca ağzınızdan çıkan bütün olumsuz cümleleri yakalayın ve yazın. Akşam olduğunda hayretler içinde kalabilirsiniz. Bu egzersiz sizin değişim için hızlı bir adım atmanızı sağlayabilir. Sonuçta hiç kimse kendisi için bile bile bir kötülük yapmak istemez değil mi? Farkına varmak güzel bir şeydir 🙂

Farkındalık dolu bir gün diliyorum…

Sevgiyle ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu