Başarının Sırrı: “PESTiL”

//Başarının Sırrı: “PESTiL”

Başarının Sırrı: “PESTiL”

Amacınız, hedefiniz, başarmak istediğiniz her ne ise onu PESTiL haline getirirseniz başarı kaçınılmaz son olur. Peki, nedir bu PESTiL?

P: Hedef, pozitif ifade edilmeli: Örneğin sigarayı bırakmak değil, sağlıklı yaşamak ya da depresyondan kurtulmak değil, olumlu düşünmek. (Fazla kilolardan kurtulmak değil sağlıklı incelmek…)

E: Ekolojik olmalı: Fiziksel durumunuza, sosyal durumunuza, ilişkilerinize veya herhangi bir şekilde çevrenize zarar verici bir yan etkisinin olmaması.

S: Sana bağlı olmalı: Hedefinizi gerçekleştirebilmek sizin elinizde olmalı. Seçimler ve uygulamaların, izlenecek yolun, çabanın size ait olması. Tamamen başarmak için yapılacakların sorumluluğu size ait olmalı. Zayıflamak için haplara, otlara, depresyondan çıkmak için ilaçlara ya da karşınızdaki kişinin değişmesine, işe girmek için bir tanıdığa veya mutlu olmak için iyi bir habere bağlanmamalısınız. Çünkü her şey size bağlı 🙂

T: Tatmin edici olmalı: Hedefinize ulaştığınızda sonuç sizi motive edecek kadar tatmin edici olmalı. Ona ulaştığınızı düşlediğinizde, hayali sizi heyecanlandırmalı. Hedefinize ulaşma nedenleriniz ne kadar güçlüyse sonuç da o kadar motive edicidir.

i: imkânı olmalı: Hedefiniz ulaşılması, gerçekleşmesi mümkün bir şey olmalı. NLP "başkası yaptıysa ben de yapabilirim" düşüncesiyle bütünleşmeyi faydalı bulur. Pek çok sınır birisinin ilk kez bir şeyi yapabilmesiyle kırılmıştır. Eğer sizin de gerçekleştirmek istediğiniz şeyi birisi daha önce yapmışsa mümkündür 🙂 imkânı vardır 🙂

L: Limitleri belli olmalı: Hedefinizin tüm ayrıntıları önceden belirlenmiş olmalı. Hangi zaman diliminde, kiminle, nerede, hangi kriter ve özelliklerde ulaşmak istiyorsunuz belirlemelisiniz. Bu hem beyninize net hedefi gösterecek hem de odaklanmanızı sağlayacaktır.
şimdi kendi PESTiL'inizi oluşturun. KOCAMAN harflerle yazın, bir tablo yapın, göz önünde bir yere asın ve o meşhur ilk adımı atmış olmanın keyfini çıkartırken gülümseyerek, ikinci adımınızı planlayabilirsiniz 🙂

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin 🙂

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu
Arzu Bıyıklıoğlu