Değişim Yolculuğu

Değişim Yolculuğu

Bazı insanlar hayatlarında bir şeylerin değişmesini isterken, bazıları da hayatlarında bir şeyleri değiştirmek ister. ikisinin arasındaki en büyük fark, cümlelerin yapısından da anlaşılabileceği gibi, birinci durumda kişinin edilgen, ikinci  durumda ise etken konumda bulunmasıdır. iki istek arasında çok büyük fark vardır. Bundan dolayı sonuçlar da çok farklı olacaktır. Dışarıdan beklenen bir değişimin gerçekleşmesi çok zordur, gerçekleştiği durumlarda da hesaplanmamış pek çok yan etki hayatınızda kötü dalgalanmalar yaratır. Örneğin hiçbir çaba harcamadan, bir şekilde bir şey olsa da hemen zayıflasam diye bir değişim beklerseniz; ağır bir hastalıktan dolayı aniden otuz kilo kaybedebilirsiniz. Özellikle başkalarını da dahil ettiğimiz değişikliklerde ise, sonuç hemen hemen sıfıra yakındır. Hayatımızdaki tüm değişikliklerden kendimiz sorumluyuz. Bugüne kadar olumlu veya olumsuz pek çok değişimi farkında olmadan yaşadık. (NLP olumlu değişimleri hızlı bir şekilde yapmanıza ve etken olmanıza yardımcı olur.)

Değişmesini istediğiniz ne varsa hayatınızda sadece ve sadece onu önce kendi zihninizde değiştirerek yapabilirsiniz. Herhangi bir değişim arzulandığında ve içselleştirildiğinde değişim yolculuğu başlamıştır. (NLP zihinsel değişimi yapmanıza yardımcı olur.) Bu yolculukta emin ve hızlı adımlarla ilerleyebilmek için kendinize bazı değişim destek soruları sorabilirsiniz. (NLP kendinizi doğru şekilde sorgulamanıza yardımcı olur.) Tabi ki öncelikle istediğiniz değişimi olumlu bir kalıpta ifade edebilmelisiniz. Neyi değiştirmek istediğiniz değil, onun yerine ne koymak istediğiniz, neye ulaşmak istediğiniz önemlidir. Zayıflama örneğinden devam edersek, değişim abur cubur yememekle değil sağlıklı beslenmekle ve hareket etmekle gerçekleşir. Ayrıca düşünceniz neredeyse odağınız oradadır. Gözünüz kurtulmak istediğiniz şeyde iken hedefinize ulaşamazsınız. Odağınız, ulaşmak istediğinize giden düşünce ve davranışlarda olmalıdır. (NLP sizi hedefinize odaklar)

Değişimin sonucunda elde etmek istediğiniz şey, sizin hedefinizdir. Ve hedefinizi kesin, net bir şekilde zihin gözünüzle görebilmelisiniz. Ondan sonra değişim yolculuğuna ilk adımınızı atarsınız ve kendinize aşağıdaki soruları sorarak yolda kalmayı garantilersiniz. (NLP sizi değişim yolunda tutar.)

1) Nereye doğru ilerliyorum? (Arzu ettiğim durum tam olarak ne, ona ulaşmış olmak bana ne hissettiriyor?)
2) Neden bu değişime doğru ilerliyorum? (Hangi değerlerimi takip ediyorum?)
3) Oraya nasıl ulaşacağım? (Bu yolculukta ihtiyacım olan stratejik planlama nedir?)
4) Eğer yolculukta bir şey yanlış giderse nasıl başa çıkarım? (Kriz yönetimi planı oluşturmak.)
işte bütün bu soruları net bir şekilde cevapladığınızda "değişim yolculuğunuz" çok daha keyifli olacak ve arzu edilen sonuca ulaşacaksınız. (NLP iyi tasarlanmış sonuçlar verir.)

 

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu