Hiç Kendi Filminizi Seyrettiniz Mi?

//Hiç Kendi Filminizi Seyrettiniz Mi?

Hiç Kendi Filminizi Seyrettiniz Mi?

Başkalarının hayatlarını karşıdan seyreder ve onlar için yorumlar yaparız, onların göremediklerini görüp "aslında onun böyle yapması gerekiyor; ama daha farkında değil", "şunu bir anlasa her şey değişecek ama anlayamıyor", "o ne yaptığının, nasıl bir durumda olduğunun farkında değil" gibi cümleler kurarız.

Dışarıdan gözlemleyen bir göz olarak söyleriz biz bunları. Kişinin içinde bulunduğu durumun duygusal yoğunluğunu yaşamadığımız ve karşıdan daha geniş bir pencereden baktığımız için daha objektif, değişik görüş açılarına sahip olabiliriz. Tabii ki bu, her zaman dışarıdan bakanın gördüklerinin daha doğru olduğu anlamına gelmez. Çünkü dışarıdan gözlemleyen kişi de içeride neler yaşanıldığını tam olarak bilemez. O sadece bir dış gözlemleyicidir. Tabii ki bunun farkında olmayan kişiler çok kolay herkesin hayatına dair yorum yapar, akıllar yağdırır. Başkalarının hayatlarını dışarıdan gözlemleyip yorum yapacağımıza aynı şeyi kendi hayatımız için yapabiliriz.

Kendi hayatımızı, bir an olsun dışarı çıkıp dışarıdan gözlemleyebiliriz. Herkesin zihin gücünü kullanarak şöyle bir hayatını dışarıdan, bir film gibi seyredebilme yeteneği vardır. Kendimizi bir adım geri çekip yaşantımıza, kendimize karşıdan bakmamız bize çok şey katar. Durumların içindeyken, zaman çizgisinin dibindeyken kendimizle ilgili çok şeyi gözden kaçırırız. Hatta bazen "bakan kör" oluruz. Sonra da başkalarının yorumlarına ya kızarız ya da inanırız.

Bugün bir beş dakika vakit ayırıp kendi filminizi seyretme egzersizi yapabilirsiniz. Sessiz bir ortama geçin ve gözlerinizi kapatın, şimdi içinde bulunduğunuz durumu genel olarak yaşayın, içinizde hissedin. (Çok yoğun çalışıyorsunuz, koşuşturuyorsunuz, eşinizle ilişki durumunuz her ne ise, içine girip zihnen aynı duygu yoğunluğunda durumu yaşayın, sanki şu an oluyormuş gibi…)

şimdi bedeninizin bulunduğu noktadan bir adım geri çekilin ve aynı olayı başka bir kişiymişsiniz gibi, bir film seyrediyormuşsunuz gibi seyredin. Tamamen dışarıdan gözlemleyen bir göz olarak seyredin olup biteni. Neyi farklı görüyorsunuz? Karşıdan nasıl görünüyorsunuz? ihtiyacınız olan şey ne?  Hangi noktada duruyorsunuz? Başkalarına nasıl gözüküyorsunuz? istediğiniz şey böyle bir filmde olmak mı?
Evet, bütün bu soruların cevabını vererek durumunuz hakkında en iyi yorumu yapabilir ve kendinize en iyi aklı verebilirsiniz.

iyi seyirler…
Sevgiyle kalın…
 

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu