iÇiMiZDEKi KURT

iÇiMiZDEKi KURT

Her insan kendi içsel inanç sistemine göre yorumlar yapar. Anlamlar, bağlamlar çıkarır, kararlar verir, tepkiler gösterir. Kimimiz karşımıza çıkan olayların bir kader olduğuna inanırken kimimiz kendimizin yarattığına inanır. şimdi, konumuz bunun hangisinin doğru olup olmadığını tartışmak ya da ispatlamak değil. Asıl önemli olan, başımıza gelen durumla ilgili ne yapacağımız, nasıl bir tepki vereceğimiz. Her insan hayatında önemli değişiklikler yaratan, büyük duygusal dalgalanmalar yaratan durumlarla karşılaşmıştır. Ve çoğumuz bu durumda içimizde bir kararsızlık, bir kargaşa hissederiz. Bir yanım şunu yap diyor, isyan et, vur, kır, geçir diyor; bir yanım da başka şeyler söylüyor, kal, bekle, ama ama… gibi.

Nedir bu içimizdeki konuşan, kimdir? Ego, sabotajcı, vicdan, kalp? Peki hangisine uymalıyım, hangisi doğru, hangisini dinlemeliyim?

Bütün bunlara cevap veren bir Kızılderili hikâyesi var, sizlerle bu hikâyeyi paylaşmak isterim 🙂 Bir Kızılderili köyüne saldırıp, yakıp yıkarlar. Sadece bir dede ve torun sağ kalmıştır. Acı acı enkaza bakıp çaresizce seyretmektedirler köyün yağmalanmış halini. Dede Kızılderili fazla sessizlik içinde kalınca küçük torun sorar: "Dede neler oluyor, neden susuyorsun?" Yaşlı adam cevap verir:

"Dinliyorum, içimdeki kurtların sesini dinliyorum. Biri siyah kurt, diğeri beyaz kurt. Durmadan kavga ediyorlar. Siyah kurt 'yak, yık, saldır, intikam al' diye uluyor. Beyaz kurt ise 'sakin kal, sev, yeniden başla, yapabilirisin' diye uluyor. içimde durmadan birbirleriyle savaşıyorlar."

Torun merakla soruyor: "Peki hangisi kazanacak dede?"  Ve yaşlı Kızılderiliden gelen cevap: "Ben hangisini beslersem o kazanacak evlat…"

Evet, kurt benzetmesiyle yapılan o dualite, o savaş hep içimizde var. Başımıza gelen olaylara tepki verirken hangi yanımızla tepki vermek istiyoruz, hangi kurdu beslemek istiyoruz o da bizim bilincimizle vereceğimiz karar.

Başka bir bakışla da anlık kararlar, tepkiler verip günü mü kurtarmaya çalışacağız? Ya da aynı tarzda yaklaşıp anlık rahatlamalar yaşayıp aynı zamanda yeni bir soruna mı gebe kalacağız? Yoksa sakin kalıp, vicdanla konuşup, sevgiyi hatırlayıp, akıldan mı güç alacağız? Krizi fırsata mı çevireceğiz?

Aklımızın ve kalbimizin el ele tutuştuğu, beyaz kurtların beslendiği, güzelliklere gebe kalan bir haftamız OLSUN…

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu