Nereye Bakacağını iyi Bileceksin!

//Nereye Bakacağını iyi Bileceksin!

Nereye Bakacağını iyi Bileceksin!

Bir daha geri dönmemek üzere bir yerden ayrılıyorsan “sakın arkana bakma” derler.
Bir amaç için yola çıktıysan, vazgeçmemen, zoru görünce kaçmaman için “gemileri yak, köprüleri yık” derler.
Karşı kıyıya geçmek için ince bir köprüde, bir ipte yürüyorsan “sakın aşağı bakma, hep ileri bak” derler.
Çünkü bunları söyleyenler, arkaya bakmanın geçmişe odaklanmak olduğunu ve seni geri çekeceğini bilir.
Çünkü bunları söyleyenler, geri dönüş yolunu görürsen zoru görünce hemen vazgeçilebileceğini bilir.
Çünkü aşağı bakarsan, aşağısının girdap gibi seni kucağına çekeceğini bilirler.

Evet şimdi, eğer yeni bir yola çıkmak için hazırlanıyorsanız ya da bir değişim yolculuğuna çıktıysanız; nereye bakacağınız ve hangi geri dönüş yollarını yakacağınız, yıkacağınız konusunda bir egzersiz yapalım.
Kağıt kalemler hazır mı? Herhalde beni takip edenlerin artık kendilerine ait bir defteri vardır 🙂

Örneğin kilo vermek için yola çıktıysanız, her kilo verdiğinizde kıyafetlerinizi daraltmak ya da hemen birisine hediye edip ya da onları saklamaktan vazgeçmek. (gemiyi, köprüyü yakın)
Hastalıklardan kurtulma kararı alarak daha sağlıklı olma yoluna çıktıysanız, zorunlu olduğunuz ilaçlar dışındakileri ve gereksiz tedbir araç gereçlerini yok edin.

Aklınızda hep ulaşacağınız yeri hayal edin, gözünüz hep ileride olsun.
Geçmişteki üzüntüleri, haksızlıkları, acıları tekrar tekrar düşünerek geçmiş girdabının kucağına bakmayın.
Çevrenizdekilere tekrar tekrar acınızı, sorununuzu, mutsuzluğunuzu anlatmayın. inanın bana, sorunlarınızı anlattığınız insanların % 80’i sizi dinlemiyor, diğer % 20’si de sizin mutsuzluğunuzdan mutlu oluyor.

Daha iyi, hak ettiğiniz gibi bir sevgili istiyorsanız, eski sevgilinize dönüp durmayın ve dönmemek için gereken her ne ise onu yapın. imkânsız kılın geri dönüşü. Geçmiş bir alışkanlıktan ibarettir. Sizi oraya çeker, sürükler, bunun için önlem alın. Değiştirmek istediğiniz geçmiş çok faydalı bir şey olsaydı, şu an zaten çok mutlu olurdunuz, bir arayış içinde olmazdınız.

içten içe, gerçekleştirmek istediğiniz şey olmazsa yenilgi karşısında ne yapacaksınız onun pazarlığını yapmayın. Başka hangi yolu deneyebilirsiniz onu düşünün.

Geriye dönüş yollarınızı tıkayın. Yolu dönülmez kılın. Bunun için resimleri mi yakmanız gerekiyor, eşyaları mı atmanız gerekiyor? Telefon numarasını mı silmeniz gerekiyor, başka bir çevreye mi girmeniz gerekiyor? Siz çok daha iyi bilirsiniz ne yapmanız gerektiğini.

Her yere ileriye bakmayı, hedefinizi, güzellikleri hatırlatacak işaretler koyun. Yani tam donanımlı bir şekilde yola çıkın. Arkaya bakmadan, aşağı bakmadan, dönüş yollarını tıkayarak yola çıkın. Yolunuz açık olsun. Yüreğinizin ışığı yolunuzu aydınlatsın.

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin 🙂

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu