Sen Beni Üzemezsin!

Sen Beni Üzemezsin!

"Beni kızdırıyorsun, beni üzüyorsun, beni sinirlendiriyorsun!" YOK böyle bir şey, size kimse bunları yapamaz. Ancak siz kendiniz bu duygu durumlarını seçebilirsiniz. Böyle bir şey varmış gibi konuşmak, karşı tarafı suçlayarak, kendini kurban yerine koymaktır. Hayata karşı edilgen olmaktır. "Ben böylece dururum, isteyen herkes de bana istediğini yapar" demektir. "Hiçbir gücüm yok, bütün kontrolüm başkalarının elinde" demektir. Ve bu bir kandırmacadır, insanın kendini kolaya kaçarak aldatmasıdır…
Düşünsenize mutlu, neşeli olmanız da üzgün veya kızgın olmanız da başkalarının elinde, bu kadar mı güçlü her şey, herkes? Sizin hiçbir gücünüz yok mu kendi üzerinizde? Tabii ki var, hepimiz kendimiz seçiyoruz tepkilerimizi. (Her ne kadar başta kabul etmesi zor olsa da…)

Çocukluğumuzdan beri böyle duyduk, böyle gördük, annemiz babamız, öğretmenimiz hep bize "beni üzüyorsun, beni kızdırıyorsun, beni …" dedi. Biz de sistemin böyle olduğunu öğrendik. Ama yanlış öğrendik, şimdi doğrusunu öğrenme zamanı. Kontrolü ele alma zamanı. Artık eşinizi, çocuğunuzu, arkadaşınız ya da patronunuzu suçlamayı bırakma zamanı. ileriye gitmek, kendinize hak ettiği değeri vermek için kendi duygu kontrolünüzü elinize alma zamanı.

Değişmek için önce bunu kabul etmek gerekir. "Evet, ben istemezsem kimse beni üzemez, kimse beni kızdıramaz'' demek iyi bir başlangıçtır. Bugün defalarca bunu tekrar tekrar söyleyin, beyninize bunu öğretin. Beynimiz tekrarlarla öğrenir. Bu haftanın en önemli tekrarı bu olsun. Sonra sizi üzen bir olay ya da kişiyle karşılaştığınızda kendinize şunu sorun, "üzülmenin yerine seçebilirim?"  (O kişiyi anlamayı, empati yapmayı, ders almayı, neden size böyle davranılmasına izin verdiğinizi düşünmeyi…)
Burada bahsettiğim şeyi lütfen duyguları bastırmayla karıştırmayın. Seçim yapıyorsunuz, duruma farklı bir pencereden bakarak kendinize bir fayda sağlamanın yollarını arıyorsunuz. Diyelim ki kendinizi ilk anda alamadınız, kızdınız ya da üzüldünüz yine de bu seçimi kendinizin yaptığının farkında olmanız, sizi zamanla ileriye taşıyacaktır. Mümkün olduğu kadar kısa sürede bu olumsuz duygu durumunu terk edin. Çünkü olumsuz duygu içinde olduğunuz  her dakika, fazladan kendi zihninize ve bedeninize zehir akıtıyor olmanızdır. içinde bulunduğunuz ve evrene yaydığınız enerjinin, benzer frekansları hayatınıza çekmesi demektir. Bu da size olumsuz kısır döngüler getirerek tekrar tekrar benzer hayatları yaşamanızı garanti eder.

Evet, bugün kendinize bir iyilik daha yapmaya başlayın, öncelikle durumlar karşısında tepkinizi kendinizin seçtiğini kabul edin. Başta bunu kabul etmek kolay olmayabilir, dediğim gibi biz bunu büyüklerimizden öyle öğrenmiştik. Ama yenisini de öğrenebiliriz, ben öğrendim 🙂 Siz de öğrenebilirsiniz. Hemen kâğıt kalem alın ve şunları yazın.

"Sen beni üzemezsin, sen beni kızdıramazsın, sen beni sinirlendiremezsin. Eğer ben istersem bu duyguları seçerim ama ben mutlu olmayı ve öğrenmeyi seçiyorum, çünkü kendime bunları layık görüyorum."

Sevgiyle ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu