Sınırlı Düşünceler, Sınırlı Hayatlar

//Sınırlı Düşünceler, Sınırlı Hayatlar

Sınırlı Düşünceler, Sınırlı Hayatlar

Herkes kendi zihninde bir dünya yaratır ve ona inanarak yaşamını şekillendirir. Kafamızın içindeki bu dünyada kurallar, inançlar, hayaller, keşke’ler vardır. Ayrıca asla, her zaman, hiçbir zaman gibi evrensel genellemeler vardır. Zihnimizdeki düşünceler ne kadar dar kalıplar içindeyse o kadar sınırlı bir hayat yaşarız. Bu düşünce tarzlarının çoğu, genetik miras gibi bize aileden geçer veya birkaç tecrübe sonrasında beynimizin genelleme yapma alışkanlığından dolayı sorgulamadan kabullenmemizden oluşur. Bu yüzden sık sık düşünce şeklimizi gözden geçirmekte fayda vardır. Düşünce yapımızı fark etmek için konuşma şeklimizi, cümle yapımızı incelemek bize harika ipuçları verir.

Danışanlarımın hangi konuda değişim yapmak isterlerse istesinler muhakkak konuşma şekillerini, yani düşünce şekilleri üzerinde farkındalık kazanmalarını sağlarım. Örneğin bir işte yükselmek istiyorsunuz ve ben size şöyle diyorum: “Harika bir istek bu, eminim ki yaptığın işte iyisindir ve en kısa zamanda yükseleceksindir.” Siz de bana şöyle diyorsunuz: “Evet, ama burada boş kadro yok hem müdürle de aram pek iyi değil, zaten fazla da para vermiyorlar.” Bu cevapla kendi isteğinizi kökünden kurutuyorsunuz. şimdi bu düşünce kalıbını inceleyelim. Bilinçaltı bu cümleyi nasıl algılıyor. “Burada boş kadro yok, o zaman burada yükselmem de mümkün değil, müdür zaten beni istemiyor, para da yok, her şey olumsuz ve ben (bilinçaltı) bunun doğruluğunu kanıtlamak için ve böyle devam etmesi için elimden geleni yaparım, bizi olduğumuz yerde tutarım. Bu şirket veya başka şirket fark etmez her yerde, her zaman bu böyle olacak. Kesin bir şekilde işimizde yükselme ihtimali yok.”

Oysa daha zengin bir düşünce tarzı olsaydı bakalım nasıl dile gelirdi: “işiMDE YÜKSELMEK iSTiYORUM VE BUNU SEÇiYORUM, BEN KENDiMi BURADA VEYA BAşKA BiR YERDE YÜKSELMiş OLARAK GÖREBiLiYORUM, BU GÖREVi ALMAYA HAZIRIM, KENDiME GÜVENiYORUM, YARIN HERşEY DAHA OLUMLU OLABiLiR.”

isteğimizi bu şekilde düşünmek ve dile getirmek zihnimizdeki dünyanın sınırlarının daha geniş olduğunu gösterir. Bizim aklımıza bile gelmeyecek fırsatları dünyamıza davet eder.

Başka bir örneğe geçelim: “Zayıflamam lazım ve bunun için de çok uğraşıyorum; ama zayıflamak zor, daha önce çok kez denedim, olmadı.” Böyle bir düşüncede bilinçaltına bakalım 🙂  “Ben zayıflamak istemiyorum, bu sadece bir zorunluluk ve ben zorunlulukları sevmem, bu yüzden de kaçarım. Her denemede olduğu gibi bu denemede de kaçınılmaz sonuç başarısızlık olacak, benim işim bunu doğrulamak, çünkü buna inanıyorum.”

Zengin bir düşüncenin dile gelmesi ise şu şekilde olurdu: “BEN ZAYIFLAMAK iSTiYORUM VE ZAYIFLAMAYI SEÇiYORUM. ZEVKLE VE SAĞLIKLA HERGÜN BiRAZ DAHA SAĞLIKLI BESLENiYOR VE DAHA ÇOK HAREKET EDEREK iDEAL KiLOMA YAKLAşIYORUM.”

Diyelim ki on kuruma iş başvurusu yaptınız ve onlardan cevap bekliyorsunuz. Bütün iş hayatınızı bu iş yerlerine bağladınız, bunlardan biri olursa olur, olmazsa da olmaz yani işsizliğe devam. Beklentiniz sadece bu on şirketle sınırlı. Oysa zihninizi aynı zamanda sizin bilmediğiniz bir yerlerden de iş imkânı gelebilmesi ihtimaline açık tutarsanız kendinizi sınırlamamış olursunuz.

“NEREDEN iş TEKLiFi GELECEĞiNi BiLMiYORUM; AMA BiR YERLERDEN MUHAKKAK iSTEDiĞiM iş TEKLiFLERi GELECEK VE BU TEKLiFLERE HAZIRIM.” Böyle bir cümle size daha çok olumlu duygu ve motivasyon sağlayacaktır. (Lütfen buradan hiç bir yere iş başvurusu yapmama fikrini çıkarmayın.)

Evrende bizim aklımızın almayacağı kadar çok seçenek vardır. Göremesek bile var olduğunu bilip kendimizi açık tutmak dünyamızı zenginleştirir. Neden böylesine büyük bir fırsata kendimizi açmayalım ki? Önemli olan bizim isteklerimizi hayatımıza sokmaya hazır olmamız ve açık olmamızdır. Nasıl olacağını bilmenize gerek yok. 🙂 Bildiğiniz kadarını yapın; ama bilmediklerinize de açık olun. Yenilerini öğrenmeye de istekli… 🙂 isteklerinizi ARZU boyutuna getirip, isteğinizle uyumlu frekansı yaratmanız zengin düşüncelerle mümkündür. isteğinizle uyumlu frekansı hayal gücünüz ve eylemlerinizle yaratırsınız.

Unutmayınız ki isteğiniz değil, o istekle ilgili inancınız gerçekleşir. Zayıflamak isterken zayıflayamayacağınıza inanıyorsanız tabi ki inancınız kazanacaktır. inancı değiştirmenin birinci yolu, olumlu düşünmek ve olumlu konuşmaktır. Evrende bilemediğiniz olasılıklara açık olmak ve güvenmektir.

Sevgiyle ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu