iş Bulmak istiyorsanız, iş Bulmuş Gibi Yapın!

//iş Bulmak istiyorsanız, iş Bulmuş Gibi Yapın!

iş Bulmak istiyorsanız, iş Bulmuş Gibi Yapın!

“Ah bir iş bulsam bak neler yapacağım”, “iş bulunca düzeleceğim”, “işe başlasam kendimi toparlarım, moralim yerine gelir”, “işe başlayınca erken kalkarım”, “işe başlarsam psikolojim düzelir”.

Bu cümleler size tanıdık geliyor mu? Yüksek sesle ya da sessizce aklınızdan böyle düşünceler geçiyor mu? Cevabınız “EVET” ise size bir soru sormak isterim:

Siz işe başladığınızda zihinsel, duygusal, bedensel, ruhsal durumunuz, giyiminiz, aktiviteleriniz, hayata bakışınız iyi olacaksa, keyfiniz, gücünüz yerine gelecek, pozitif olacaksanız demek ki şimdi öyle değilsiniz. Yani şu an, olumsuz bir ruh hali içindesiniz, bakımsız, enerjisi düşük, geç kalkan, düzensiz, keyifsiz, endişe içinde olan birisiniz. Peki, o zaman, iş size niye gelsin? iş sizi neden seçsin? Neden sabahları geç kalkan, giyimine, bakımına özen göstermeyen birini seçsin? iş neden olumsuz ruh hali içinde olan birini, kendini dağıtmış birini seçsin? iş neden iş bulamamaktan korkan birini seçsin?

Tabii ki iş böyle bir durum içinde yaşayan insanı seçmeyecektir, hadi yanlışlıkla seçti diyelim, en kısa sürede terk edecektir. istediğiniz işle ilgili yeteri kadar eğitim ve beceriniz olsa bile iş ararken işsiz bir insan gibi davranmanız ve olumsuz duygular içinde olmanız her gün sizi biraz daha işsizliğe sürükler. Çünkü evrene yaydığınız frekans işsizlik, düzensizlik, pasifliktir. iş frekansına girebilmek için işe sahipmiş gibi yaşamalısınız.

Mesela düzenli yatıp, düzenli kalkın. Benzer işlerde çalışanlarla irtibata geçin, onları iş yerlerinde ziyaret edin. işe gider gibi giyinin, her zaman bakımlı olun. Sahip olmak istediğiniz işle ilgili kitaplar okuyun, araştırmalar yapın. Sık sık kendinizi işin başında olarak hayal edin ve heyecanı yüreğinizde hissedin. Kendinize “işsizim” diye tanımlamayın. “Henüz maaşlı bir işim yok ama çok yakında başlıyorum” gibi olumlu telkin cümleleriyle düşünün, konuşun.

Kısacası değişmek, pozitif ya da aktif olmak için işe alınmayı beklemeyin. şimdi işe BAşLAMIş gibi yaşamaya başlayın. Unutmayın ki hangi frekanstaysanız onun benzeri bir frekansla buluşursunuz.

Arzu BIYIKLIOĞLU

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu