istedim de Olmadı!

//istedim de Olmadı!

istedim de Olmadı!

– Ne istiyorsun?
– Aslında ben işimden ayrılmak istiyorum, bana göre değil.
– Peki, ne istiyorsun?
– Bilmem, sevgilimden de pek memnun değilim ondan da ayrılmak istiyorum aslında.
– Tamam da sen ne istiyorsun?

– Tabii ki böyle yaşamak istemiyorum artık, kavgadan, kötülükten uzak; para sıkıntısı olmayan, rahatsız edilmediğim, sorunların olmadığı bir hayat istiyorum.
– Tamam kardeşim ben senin ne istemediğini gayet iyi anladım da sen ne istiyorsun, ben onu soruyorum?
– !!!???
işte çoğu insanın beyni böyle ters odaklı çalışıyor. Hayatta ne istediğinden çok ne istemediğine odaklanıyor. Öyle olunca da zihin "sen ne istiyorsun?" sorusunu bile anlamıyor. Odak sürekli kurtulmak istenen şeylerde olunca, kişinin hayatına kurtulmak istediği kişiler ve olaylar daha da çok giriyor. Sonra bir de "Niye benim başıma hep aynı şeyler geliyor?" diye yakınıp aynı durumu bir kez daha hayatına davet ediyor.

işinizden memnun değilseniz ve odağınız o işten kurtulmaktaysa ya işsiz kalırsınız ya da daha uzuuuuun yıllar aynı işi yapmaya devam edersiniz. Oysa asıl isteğiniz, sevdiğiniz yeni bir iş elde etmekse, o zaman başka bir dille konuşmalısınız ki odağınız yerini şaşırmasın. "ZEVKLE ÇALIşACAĞIM, iYi PARA KAZANACAĞIM BiR iş iSTiYORUM"  diye kurgulanan bir istek cümlesi, odağınızı doğru yere yöneltecek ve evrene doğru mesajı gönderecektir.

Hayatımızdan çıkmasını istediğiniz şeylerden kurtulmayı dilemek, odağı problemde tutar. Sürekli hastalıktan kurtulmaya odaklanarak hayatınıza daha çok hastalık çağırırsınız. Oysa yapmanız gereken sağlıklı olmaya odaklanmanızdır. Ulaşılmak istenen yeri görmek, düşünmek, arzulamak sizi yolda tutar. Kurtulmak istediğinizi görmek, düşünmek, nefret etmek de sizi yolda tutar. Hangi yolda kalmak istiyorsunuz?  Tabii ki güzelliklerde… (Eğer şikâyet ederek ilgi toplamak ve mutlu olmak gibi bir zevkiniz varsa eski yola devam etmenizi tavsiye ederim.)

Bugün güzel bir alıştırma yapmaya ne dersiniz? Hemen bir kâğıt kalem çıkarıp neler istediklerinizi yazın. Hayatınızın tüm önemli alanları için en az üç istek yazın. Kariyer, para, aile, eş, sosyal, sağlık, kişisel gelişim…
Sonra da bu isteklerinizin sahip olduğunuz kadarına şükredin, teşekkür edin. Bu çalışmayı yaparken olumlu ifadeler kullandığınızdan emin olun.

Beni mutlu edecek, yaratıcılığımı kullanabileceğim, ekip çalışmasının olduğu, hafta içi çalışacağım bir iş istiyorum. (Siz daha da detaylandırabilirsiniz.)

Ben, bugün ihtiyaçlarımı karşılayabildiğim bir işim olduğu için şükrediyorum…

iyi  iSTEMELER size…

Arzu Bıyıklıoğlu
NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu