Beynimizi Tanıyalım

//Beynimizi Tanıyalım

Beynimizi Tanıyalım

Beynimiz mükemmel yapısıyla bilim insanlarını hâlâ hayretler içinde bırakacak kadar kompleks bir yapıya sahipken biz sahip olduğumuz gücün ne kadarının farkındayız acaba?

Yapılan araştırmalarda beyne benzer bir makinenin yapılması için en az 300 trilyon dolara ve 1 trilyon wattlık elektrik enerjisine ihtiyaç olduğu tespit edilmiş. içinde bulunduğumuz teknoloji çağının hiçbir ürünü insan beyninin potansiyel gücüne yaklaşamıyor bile.  Dünyanın en hızlı bilgisayarı 7 ton ağırlığındaki "Creyy" bilgisayarı bile saniyede 1 milyar hızla işlem yaparken; bizim 1 buçuk kilo ağırlığındaki beynimiz saniyede 1 katrilyon hızla işlem yapmaktadır.  Teorik olarak, bir beynin içinde bir istanbul kurmaya yetecek potansiyelde atom enerjisi var.

Beynimizin bir gramında dünyadaki tüm telekomünikasyon sisteminden daha fazla bağlantı vardır (Prof. Dr. Rassell).  Ayaklarımızdan gelen bir uyarının beyne ulaşması saniyenin yüzde birinde gerçekleşir.

Beyin bilinçli ya da bilinçsiz vücudun bütün hareketlerini kontrol eden denetim merkezidir. Duygu, bellek, düşünce ve konuşmadan sorumludur.  Bilinçdışı olarak adlandırılan sağ beyin, ana rahminden ölene kadar bütün anıları depolar, hiçbir bilgiyi silmez.  Bünyesinde mükemmel bir sağlık planı barındırır. Tüm sağlık çözümlerini bilir. Kişiyi koruma amaçlı semptomlar yaratır. Olaylar ve duygular arasında bağlantı kurar.  Hayal ve gerçeği birbirinden ayırmaz. Kabul ettiği her fikri gerçekleştirme eğilimindedir. Bilgiden çok hayal gücüne önem verir. Emirlere uymayı sever, sık tekrarlanan davranış ve düşünceleri otomatiğe bağlar. inandığımız her şeyi bir emir olarak kabul edip tüm hücrelere de bu mesajı taşıyarak onu gerçekleştirmek için çalışır. Ve gerçekleştirir de… Bu yüzden içinizdeki gücün farkına varın! Neye inandığınıza, neyi en çok düşündüğünüze ve neyi en çok tekrarladığınıza dikkat edin. Çünkü içinizde evrenin en büyük gücü (yaratandan sonra) size her saniye hizmet etmek için bekliyor. Yanlış mesajlar, yanlış sonuçlar doğurur; bilinçaltınıza farkında olarak, gerçekten istediğiniz mesajları yollayın. Bilinçaltı doğru-yanlış, iyi-kötü, olumlu-olumsuz bilmez. Siz ona ne iletirseniz, bilinçaltı onu iyi bilir ve gerçekleştirmek için çalışır.

Siz bilinçaltınıza ne mesajlar yolluyorsunuz? Farkında mısınız?

Sevgiyle kalın…

Arzu Bıyıklıoğlu
NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu

 

NLP|