Bilinçaltınızı iş Üstündeyken Yakalayın!

//Bilinçaltınızı iş Üstündeyken Yakalayın!

Bilinçaltınızı iş Üstündeyken Yakalayın!

Okuduk, konuştuk, anladık… Evet, evet; bu, çok doğru dedik ve değişmeye karar verdik… Asıl iş şimdi başlıyor… Bilinçaltı tam da devreye girip otomatik düşünceyi veya davranışı tekrarlarken; “birinci ÇiNKO” deyip, “onu iş üstünde yakaladım” deyip işte o an davranış ya da düşünce kalıbını kırmalıyız.

Genelde istemediğimiz davranışı yaptıktan, her şey olup bittikten sonra fark eder, pişmanlık içine gireriz. Pişmanlık, aynı davranışı zihinde tekrarlamaktır. Tekrarlanan zihinsel davranış, telkin gibidir, bir müddet sonra bir daha yapılacaktır. Pişmanlık yerine “ben bu davranışı nasıl yapsaydım daha iyi olurdu” diye düşünmek, sizi olumlu davranışa doğru yöneltir. ikinci adım olarak da kendinizi istenmeyen davranışınız yapmak üzereyken, yani otomatik davranış kalıbı çalışırken yakalamaktır. işte bu durumda davranışınızı hemen değiştirme şansınız olur.

Yaptığı davranıştan memnun olmayan bir insanın değişiklik yaratabilmesi için, onun yerine ne yapması gerektiğini, nasıl bir tutum içinde olması gerektiğini bilmesi gerekir. Yeni ve istenen davranışı beyninize tanımlamalısınız ki ne yapacağınızı bilesiniz.

Olmadık, küçük şeylere gereksiz yere sinirli tepki veriyorsanız, onun yerine nasıl sakin bir tutum içinde olacağınızı önce zihinsel olarak yaşamalısınız. Her şey zihinde başlıyor ve zihinde bitiyor. şimdi kendinizde beğenmediğiniz bir tepkinizi, davranışınızı bulun ve onun yerine nasıl davranmak isterdiniz, zihninizde bir tiyatro gibi canlandırın. Net bir şekilde nasıl davranmak istediğinizi tanımlayın. ilk fırsatta bilinçaltınız otomatik davranış kalıbını tekrarlarken iş üstünde yakalayın ve yeni, istenen davranışı kolaylıkla uygulayın. Zevkli bir oyun, denemekte fayda var… 🙂

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu

 

NLP|