NLP ile Dördüncü Bakış

//NLP ile Dördüncü Bakış

NLP ile Dördüncü Bakış

Olayların değeri ve anlamı kişinin kendi bakış açısıyla şekillenir. Aynı olayın iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış, güzel ya da çirkin olduğu, kişinin filitrelediği bakış açısıyla anlam bulur. Tıpkı aynı resme ya da heykele bakıp, farklı yorumlar getirmemiz gibi. Tek bir görüş açısı, tek bir boyuttur ve nesnenin (olayın) tamamını yansıtmaz, eksiklidir. Bundan dolayı bizi sınırlı düşünmeye ve sınırlı davranmaya iter. Hiçbir durumda doğru bir perspektif yoktur, bir çok bakış açısını değerlendirmek, durumu (nesneyi) daha kapsamlı kavramamıza yardımcı olur.

 

NLP'de kişilerin farklı bakış açılarına erişebilmesini sağlayan teknikler, kişinin yaşamı algılayışını değiştirerek yaşam kalitesini artırmasını destekler. NLP birinci bakış açısından başlayarak, dördüncü bakış açısına kadar ulaşılmasını sağlayarak kişinin duruma dair duygu ve düşüncelerinin değişebileceğini, çok daha objektif olabileceğini gösterir.

Kendi bakış açımız önemlidir. Çünkü kendi gerçekliğimizdir. Kişisel hakimiyetimiz, etkili bir model olabilmemiz, kendimizi ifade edebilmemiz için önemlidir. Ancak sadece kendi bakış açımızla yola çıkmak her zaman istenen sonuçları vermez. Özellikle ilişkilerle ilgili konularda. Bu durumlarda NLP'nin diğer bakış açılarından yararlanmak bize iyi gelir.

 

ikinci boyutta bakmak, diğerlerinin gözüyle görebilmektir. Onların düşündüğü, hissettiği gibi düşünebilmek ve hissedebilmektir. NLP'de ikinci boyuttan bakabilmek bize karşımızdakini anlamayı ve birinci boyuttaki kendi bakış açımızı değerlendirmemizi sağlar. NLP karşımızdakinin gözleriyle duruma bakabileceğimizi, kendimizi karşıdan görebileceğimizi ve bunu zihnimizin içinde yapabileceğimizi söyler.

 

Üçüncü boyuttan bakabilmek ise her iki boyutu da objektif olarak değerlendirmemizi sağlar. Kendimizle beraber diğer kişiyi veya durumu tamamen başka birisi olarak karşıdan seyretmemizi sağlar. Böylelikle kendimizin ve diğer kişilerin duygularını hissetmeden çok daha objektif bakabiliriz. Tam da bu noktada kendimize dönerek, ilk düşünme şeklimizi (birinci boyuttaki bakış açımızı)  değiştirerek,  dördüncü boyutta bir bakış açısı oluşturmamıza imkan verir. Buna bir nevi bakış açısı dönüşümü de diyebiliriz. Bazen bunu farkında olmadan yaşadığımız süreçte deneyimleyerek çok uzun bir zamanda zaten gerçekleştiririz. Birisiyle bir konuda fikir ayrılığına düşmüş, uzun zaman birbirinizi anlamadan direnç göstermişsinizdir. Daha sonra yaşadığınız bazı deneyimler sonucunda aslında karşı tarafın da haklı olabileceği kanısına varmışsınızdır. ikinizin de ihtiyacını karşılayacak bir şekilde kendinizi yeni bir fikir içinde bulmuşsunuzdur. Eskiden düşündüğünüz gibi düşünmüyor, o kişiyle savaşmıyorsunuzdur. Ancak bu noktaya ulaşmak sizin haftalarınızı, aylarınızı hatta yıllarınızı almış bile olabilir. NLP'de bu süreci zihinsel olarak yaşayarak hızlandırmanız mümkün.

Hemen şimdi deneyebilir, sonuçlarını arzu ederseniz benimle paylaşabilirsiniz.

Denemeye değer… Çünkü siz değerlisiniz…

 

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu

 

NLP|