Bedenine Kulak Ver

Bedenine Kulak Ver

Bedeninizle ne kadar ilgilisiniz? Eğer sadece bir yeriniz ağrıdığında bedeninizi fark ediyorsanız ya da beğenmediğiniz bir yerinizi eleştirirken onunla ilişki kuruyorsanız bedeninizden kopuksunuz demektir.http://www.arzubiyiklioglu.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Oysa bedeniniz sizden hiç kopmaz, gün boyunca durmadan çalışır, siz uyurken bile… Mükemmel bilgeliğiyle sizi ayakta tutmak için her şeyi yapar. Ayrıca zihninizden geçen her düşünceye göre şekillenir. Olumsuz bir düşünce, olumsuz bir duygu yaratır ve bedeninizdeki tüm hücreler bu mesajı alarak ona uyum sağlar. Bundan daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Bugün bedeni sevmek ve onunla farkında olarak iletişim kurmaktan bahsetmek istiyorum.

Bir insan kendi bedenini sevmiyor, beğenmiyor ise bedeniyle savaş halindedir. Bedenini dışlamış demektir. Bu dışlanma başkaları tarafından da onaylanacaktır. Sonra da "zaten beni kimse beğenmiyor" diyerek kendinizi tekrar haklı çıkaracaksınız. Sevilmeyen bir beden size daha iyi bir şey sunamaz. Sevmediğiniz bir bedene de iyi bakamazsınız. Beğenmediğiniz bir burnunuz varsa, o burnun sizin nefes almanızı, koku almanızı sağladığını veya sizi bazı mikrop, toz, alerjenlerden koruduğunu fark edemezsiniz. Böylelikle burnunuza haksızlık edersiniz. Kalın bacaklarınız olduğu için bacaklarınızı beğenmiyorsanız, onların sizi ayakta tuttuğunu, koşmanızı, dans etmenizi sağladığını fark edemezsiniz ve bacaklarınıza haksızlık edersiniz.

Sadece başınız ağrıdığında başınız olduğunu hatırlarsanız ya da sadece mideniz ekşidiğinde mideniz olduğunu fark ederseniz bedeninizle ancak hastalık anlarında iletişimdesiniz demektir. Oysa bedeninizi sağlıklıyken ve sizin yaşamsal faaliyetlerinizi gerçekleştirmek için mükemmel bir şekilde çalışıyorken fark ederseniz, bedeninizle doğru bir iletişim kurmuş olursunuz.

Bedeninizi severseniz ona zararlı maddeleri tıkıştırmazsınız, bedeninize daha fazla oksijen gitsin, kendini daha iyi temizlesin diye spor yaptırırsınız. Bedeninize kulak verirseniz onun ne yemek istediğini, ne zaman acıktığını ve ne kadar yemek istediğini bilebilirsiniz. Bedeninizin farkında olursanız hastalık öncesi verdiği sinyalleri anlayabilir, ona göre önlemler alabilirsiniz. Bedeninizin mükemmel bir bilince sahip olduğunu, tek bir hücreden bütün organlarınızı yaptığını hatırlarsanız çok daha kolay iyileşebilirsiniz. Bedeninizi severseniz başkalarının da onu sevmesine izin verirsiniz.

Bedeninizle iyi bir iletişim içinde olmamanız, sizi her geçen gün hem kendinizden uzaklaştırır hem de sağlığınızı kaybetmenize neden olur. Bedeninizin iyileşmesini, güzelleşmesini, zayıflamasını istiyorsanız şimdi onu sevmeye başlayın, konuşun onunla. Artık ona daha iyi davranacağınıza, onun farkında olacağınıza söz verin. Ve bugüne kadar sizi hayatta tutmak için çalıştığı için de teşekkür edin.

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu
NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu