Beyninizle Spor Yapın!

Beyninizle Spor Yapın!

Spor yapamam, spor zor, spor yorucu, spor alışkanlığım yok, spor yapmaya vaktim yok gibi mazeretlerle kendinizi kandırmaktan vazgeçin. Nasıl mı? Beyninize spor yaptırarak…

Bu ve buna benzer tüm bahaneler, zamanla öğrendiğiniz şeylerdir. isterseniz bunu tersine çevirebilirsiniz. Yapmanız gereken, öncelikle zihninizde spora başlamaktır. Zihinde gerçekleşmeyen, kabul görmeyen hiçbir şey gerçek hayatta canlanmayacaktır. Spor yapamamanızın ya da yapmamanızın sebebi, zihninizde kendinizi eğlenceli bir şekilde spor yaparken canlandıramamanızdır. Spor denince zihninizde bahaneleriniz, acılı ve yorgun görüntüleriniz canlanmakta ve sonuç olarak kendinizi spordan daha da uzaklaştırmaktasınız. şimdi size beyninizle spor yapacağınız bir egzersiz vereceğim. Bu egzersizi 21 gün boyunca tekrarlayın:

Gözlerinizi kapatıp rahatlayın, gevşeyin. Kendinizi güzel bir spor kıyafeti giymiş olarak görün. Tüm ayrıntıları görün. (Ayakkabılarınızın rengi, eşofmanınızın dikiş yerleri, cebi, saçlarınız…)

Zevk alabileceğiniz bir egzersizi yapmaya başlayın (dans, tempolu yürüyüş, bisiklet…). Bu egzersizi yapmaya devam edin, hafif hafif terleyerek vücudunuzdan fazla yağların ve toksinlerin atıldığını hissedin. Siz egzersize devam ettikçe vücudunuza salgılanan endorfin hormonunun tüm vücudunuza yayıldığını hissederek, gülümseyin. (Gülümseyen yüzünüzü görmekten hoşlanacaksınız.) Bedeninizin size minnet ve teşekkürlerini fazla yağlarınızı yakarak ya da toksinleri dışarı atarak sunduğunu hissedin. Arkadaşınızın ya da aileden birinin size “çok iyi gidiyorsun, harikasın” diye seslendiğini duyun. Bunun karşılığında ona nasıl cevap vermek isterdiniz? Ona cevap veren sesinizi duyun. Egzersizini tamamladıktan sonra duşa gidip, suyun altına girdiğinizi ve suyla bütünleşerek daha da rahatladığınızı hissetin. Hâlâ spor yapabilecek kadar sağlıklı olduğunuz için şükredin. Bunu başarabilmenin gururuyla gözlerinizi açın.

Her gün 3 kere, beşer dakikalık bu zihin sporunu yaparsanız en fazla 21 gün sonra kendinizi spor yaparken bulacaksınız. Ve uzun zamandır asıl ihtiyacınızın bu olduğunu anlayacaksınız.

Bahanelerinize gelince, bahaneler çürütülmek içindir. Ne bahaneniz varsa isterseniz hemen çürütebilirsiniz. Bazıları için ben size yardımcı olayım.

Spor zor ve yorucu: Size uygun olmayan egzersizleri yapıyorsunuz ya da yanlış şekilde yapıyorsunuzdur. Başka bir egzersize yönelin ya da doğru şekilde yapmayı öğrenin.

Spor yapmaya vaktim yok: Günde 30 dakikayı günün geri kalanını daha iyi geçirmek için kullanmak size zaman da kazandırır, sağlık da. Eve alacağınız bir bisiklette pedal çevirerek televizyon seyretmek size hiç de vakit kaybettirmez. Düzenli egzersiz enerjinizi artırır ve hayatınızın diğer alanlarını da düzenlemenize yardımcı olur.

Spor için ayıracak param yok: Spor yapmak için kulübe üye olmanız şart değil. DVD alıp, onları seyrederek de yapabilirsiniz. Ya da ayda 30 TL taksitle evinize bir bisiklet alabilirsiniz. Günde 1 TL yapıyor, günde 1 TL’lik abur cuburu yemezseniz bedavaya gelir 🙂

Başlıyorum ama arkası gelmiyor: Demek ki hiç düzenli egzersiz yapıp faydasını ve zevkini almamışsınız. 21 gün boyunca her gün yapın, 6 ay boyunca da haftada 4 gün. Aldığınız sonuçlardan sonra bırakamayacaksınız ve spora bağımlı olacaksınız.

Sporla ilgili bu kadar yazdıktan sonra canım egzersiz çekti 🙂

Bugün, şimdi başlamaya ne dersiniz? Haydi yetişkinler spora!

Sevgiyle ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu