Kabızlık Yapan Duygu ve Düşünceler

//Kabızlık Yapan Duygu ve Düşünceler

Kabızlık Yapan Duygu ve Düşünceler

Kabızlık toplumumuzda oldukça yaygın bir sindirim sorunudur. Bu konuda kulaktan kulağa sürekli tavsiyeler yayılır. şu otu iç, bu hapı al, şunla bunu karıştır yemeklerden önce iç gibi doğru yanlış pek çok sistem geliştirilmiştir. Yeni bir taktik denediğinizde başta işe yarasa da birkaç hafta sonra yaramamaya başlar ve yeni bir formül peşinde koşarsınız. Hatta yıllarca kabızlığını sabah akşam konuşan insanlar vardır. O kadar rahatsızdır ki durumdan bütün hayatını etkilemeye başlamıştır. Yeme içme, gezme düzeni gibi pek çok şey kabızlığa göre ayarlanmaktadır. Bu kişiler çok haklıdır, gerçekten de insanın yediklerini sindirememesi ve gereksiz maddeleri dışarı atamaması sıkıntı veren bir durumdur. Ancak bütün gün kabızlıktan konuşmak, kabızlığa odaklanmaktır. Soruna odaklanarak çözüm bulamazsınız, sadece sorunu daha da büyütürsünüz. Çünkü odaklandığınız şeyi beslersiniz.

Değişik bir yol izlemek adına, zihinde hangi düşünce ve duyguların kendini bedende kabızlık olarak gösterdiğine bakmak ister misiniz? Eğer size uyuyorsa ilaçları, otları denemek yerine bu duygu ve düşünceleri değiştirmeyi denersiniz; farklı bir sonuç alabilirsiniz. (Ya da hepsini bir arada denersiniz.) Yaptıklarınız istediğiniz sonucu vermiyorsa değişik bir şey denemekte fayda vardır.

Yapılan araştırmalarda genelde aşağıdaki düşünce ve duyguların, kendilerini bedende kabızlık olarak gösterdiği tespit edilmiştir:
– Kişinin kendisini çok sınırlı görmesi (ben bu kadarım, daha fazlası elimden gelmez gibi).
– Bir şeyi bırakırsam yerine yenisini koyamam düşüncesi (kişiyi mutsuz ettiği halde işinden, eşinden, eşyasından, parasından vazgeçememesi).
– Eski acıları sürekli zihinde yaşamak, canlandırmak.
– Eskiden, geçmişten ayrılamamak.
– Kendisine artık zarar veren, ona iyi gelemeyen birisini hayatından çıkarma cesaretini gösterememek.
– Yeni bir şey denemekten, hayatına yeni bir şey girmesinden korkmak.

Sizin de zihninizde böyle düşünce ve inançlar olduğunu düşünüyorsanız hemen iş başına geçin! Evinizde yıllardır işe yaramayan birikmiş eşyalar varsa dağıtın, atın. Bitmiş ilişkileri yüreğinizden söküp atın. Size katkısı olmayan ilişkileri sonlandırın. Geçmişle vedalaşın, yeni okyanuslara yelken açın. Yeni bir şeyler deneyin, yüzünüzü geleceğe çevirin. Zihniniz ve yüreğiniz özgürleşirken bedeniniz de özgürleşecektir.

"KIYIYI GÖZDEN KAYBETMEYE CESARET EDEMEYEN iNSAN, YENi OKYANUSLAR KEşFEDEMEZ." Andre Gide

Zihninizdeki  işe yaramayan duygu ve düşüncelerin, hayatınızda işinize yaramayan eşya ve kişilerin gitmesine izin verdikçe bedeniniz de buna uyum sağlayarak ihtiyacı olmayan atıkları daha kolay dışarıya bırakacaktır. Unutmayın ki bir şeyin yenisinin gelmesi için eskisinin giderek yeniye yer açması gerek. işe yaramayan ne varsa "GÖNDERiN GiTSiN".
Sevgiyle ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu
NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu