Kilo Vermek istiyorsanız Tartılmayın!

//Kilo Vermek istiyorsanız Tartılmayın!

Kilo Vermek istiyorsanız Tartılmayın!

Kilo verme programına başlandığında yapılan en büyük yanlışlardan biri, sürekli tartılmaktır. Her gün hatta gün içinde 2-3 kere tartıya çıkanlar var. istediğiniz o mucizevi düşüşü göremedikçe umutsuzluğa kapılırsınız. Kilo verme programına başladığınızda, vücut kendini korumaya almak için başlangıçta direnç göstererek, birkaç kilo daha almanızı bile sağlayabilir. Bu çok normaldir, hemen umutsuzluğa kapılıp motivasyonunuzu düşürmeyin! Yapmanız gereken şey, en fazla ayda bir tartılmaktır. (Kadınlar için bu, regl zamanlarının sonunda olmalıdır.)
incelme ölçünüz kıyafetlerinize daha rahat girmenizle kendini zaten gösterecek. Tartının onaylamasına ihtiyaç duymanıza gerek yok. Sağlıklı ve kalıcı zayıflamanın tek yolunun, yaşam tarzınızı değiştirmek olduğunu daha önce yazmıştım. (Düşünce ve alışkanlıklarınızı değiştirerek…) Egzersizle desteklenen zayıflama, en sağlıklı incelmeyi size getirecek. Yağ yakma programında egzersiz yaptığınızda, bir yandan yağ yakarken bir yandan da kas ağırlığınızı artırırsınız. Rakamsal açıdan eşdeğer olan yağ ve kas, hacim olarak birbirinden çok farklıdır. Bir kilo yağ kaybedip aynı zamanda bir kilo kas kazanırsanız tartı size hiçbir değişiklik olmadığını söyler. Ve bu kadar zahmet karşısında tartıya inanarak bir değişiklik olmadığını düşünüp üzülürsünüz belki de vazgeçersiniz. Aslında en az yarım kilo vermişsinizdir, bedensel olarak küçülme olmuştur. Ama bir tartı bunun ayrımını yapamaz. Bazen aynı kiloda olan insanlardan biri diğerinden neredeyse 1-2 beden ince gözükür. işte bu vücutlarında farklı oranda yağ-kas dağılımı olmasının sonucudur. Niyetiniz incelmek ise bunu bir rakama bağlamayın. Bedensel olarak incelmeyi hedef alın, sayılar ve tartı sizi her zaman yanıltacaktır.
Diyetle aç kalarak kilo verdiğinizde tartı size 5 kilo azaldığınızı gösterebilir. Ama siz kendinizde bir beden küçülme görmeyebilirsiniz; özellikle de egzersiz yapmıyorsanız. Yemeyerek yağ yakamazsınız, yemeyerek kaybettiğiniz 5 kilonun çoğu su ve kastır. Bunların kaybı da vücudunuza zarar verir. Diyet yapmak, günde iki öğün yemek, metabolizmayı yavaşlatır; kıtlık bilinci yaratıp bedenin daha fazla yağ depolamasını sağlar. Beslenme uzmanları 4-5 öğün yemenin (sağlıklı, doğal gıdalarla) üzerinde ısrarla dururlar. Pek çok kişi kendi başına az yeme kararı alarak günde iki öğün beslenmeye başlar ve sonuç daha fazla kilo olur.
Yağ yakma egzersizleri (durmadan 40-50 dk. yapılan tempolu yürüyüş, aerobik, bisiklet, dans…) deri altında depolanmış yağlarınızı yakmayı sağlar ve günün geri kalanında kaslarınız çalışmaya devam ederek metabolizmanızı canlı tutar. Ne kadar fazla kasınız varsa o kadar hızlı yağ yakarsınız. Bu yüzden spor yapmak çok önemlidir. Kilo sorununuz olmasa da spor sizin hastalıklardan ve toksinlerden korunmanıza, genç kalmanıza ve neşeli olmanıza yardımcı olur. Egzersiz, insanoğlunun kazanabileceği en güzel bağımlılıklardan biridir.
Bedeninizi iyi dinlerseniz, ona odaklanır, sevgiyle yaklaşırsanız ihtiyacınız olan bütün bilgiyi ondan alabilirsiniz. Bedeninizin inceldiğini bir tartıdan öğrenmenize gerek yok, hele bir de yanlış bilgi veriyorsa ki veriyor. Kilo alıyor olduğunuzu öğrenmek için de bir tartıya ihtiyacınız yok.
Sonuç olarak eğer egzersiz yapmadan kilo kaybediyorsanız boşu boşuna sevinmeyin. Hem tartıda yazandan daha az kaybettiniz hem de sağlığınızdan kaybettiniz. Düzenli spor yaparken tartıda az bir kilo kaybı görüyorsanız boşuna moralinizi bozmayın. Gerçekte tahmininizden fazla yağ yaktınız ve yakmaya devam edeceksiniz. Ayrıca daha sağlıklı olmaya başladınız. En iyisi tartılmadan, bedeni hissederek ve kıyafetlerden anlayarak devam etmek…

Sevgiyle ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu
NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu