ZAYIFLAMANIN TETiK NOKTASI

ZAYIFLAMANIN TETiK NOKTASI

Elde etmek istediğimiz bir şey varken ona ulaşmak için istikrarlı bir yol izleyemiyorsak, yeteri kadar motivasyonumuz yok demektir. Bu bir dil öğrenmek için de, kariyerimizde yükselmek için de, ideal kilomuza ulaşmak için de geçerlidir. Peki, sizi neyin motive edeceğini biliyor musunuz? iç motivasyonunuz hangi yönde çalışıyor?

Bazı insanlar uzaklaşmacı (acıdan kaçan) bazı insanlar da yakınlaşmacı (zevke yaklaşan) yapıda motive olurlar.

Acıdan kaçanların, istedikleri hedefe ulaşmak için, asıl tetik noktaları şu an bulundukları durumun memnuniyetsizliğinden, kendisine verdiği acıdan güç almaktır. içinde bulunduğunuz durumdan o kadar memnun değilsinizdir ki tam tersi istikamete kaçmak, koşmak istersiniz. Eğer nereye gideceğinizi biliyorsanız sorun yok. Acı noktanızı sık sık hatırlayarak, hatta hayali olarak gelecekte de bu acının büyüyeceğini düşünerek kurtulmak için harekete geçersiniz. Örneğin ailesiyle yaşamaktan hiç memnun olmayan bir genç uzak bir şehirde üniversite kazanmak istiyordur. Uzaklaşmacı bir yapısı varsa “üniversiteyi kazanamazsam yıllarca ailemle beraber yaşamak zorunda kalırım” diye düşündükçe harekete geçer, daha çok çalışır, kendi kendini motive eder. Kilo vermek istiyorsa eğer, kilonun ona verdiği acıları düşünür. Eğer bu şekilde devam ederse daha ne acılar gelir diye hayal kurarsa kendini zayıflamak için daha hızlı harekete geçirir.

Yakınlaşmacı, zevke odaklı motivasyon sistemine sahipseniz, ulaşmak istediğiniz noktada neler kazanacaksınız, size ne gibi güzellikler getirecek sorularının cevaplarını düşünerek daha kolay motive olursunuz. Sık sık hedefinize ulaşmış olmanın size getireceği kazançları düşünerek kendinizi yolda tutabilirsiniz.

Yakınlaşıcı modele sahip kişilere “bak zayıflamazsan, bak sınavı kazanmazsan … olur” gibi acı noktası odaklı konuşmalar yapmanız onları daha da yerinde tutar, harekete geçmelerini engellersiniz. Onlara hedefin zevkini hatırlatmalısınız. Aynı şekilde acıdan tetiklenebilen bir insana da istediğiniz kadar  “zayıflayınca … olacak” derseniz yine onu pek fazla motive edemezsiniz. Acıdan uzaklaşmacı bir kişiye kendisinden daha fazla kilolu birisinin fotoğrafını gösterip “böyle olunca kendini nasıl hissedersin” diye sorarsanız onu daha fazla motive edersiniz, harekete geçmesini sağlarsınız.

şimdi geçmişteki tecrübelerinize bakarak kendinizin uzaklaşıcı mı, yakınlaşıcı mı olduğunuz tespit edin. iyi çalışmalar… 🙂

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu