Başarılı ilişki Kurmanın Yolları

//Başarılı ilişki Kurmanın Yolları

Başarılı ilişki Kurmanın Yolları

Başkalarıyla iyi ilişki kurmanın ilk kuralı, kişinin kendisiyle iyi bir ilişki içinde olmasıdır. Kendinizle ne kadar barışıksanız, başkalarıyla da o kadar iyi ilişkiler kurarsınız.

Kendinizle olan bedensel- zihinsel ve duygusal ilişkinizi iyileştirmenin yolu,  beğenmediğiniz özelliklerinizden kurtulmak değil, onları kabul edip, daha iyi hale dönüştürmektir. Kendinizle iyi ilişki içinde olduğunuzun kanıtı da sizin ne kadar tutarlı davrandığınız ve kendinize ne kadar saygı duyduğunuzdur.

Düşünce tarzınız ve yaptıklarınız, ilişki şeklinizi belirler. iyi bir ilişki kurmanın ikinci  yolu, diğer kişiyle uyum içinde olmak, karşılıklı etkileşime açık olmaktır. Etkileşime açık insanlar karşısındakine de saygı duyarlar. Uyum içinde olmak diğer tarafın fikirlerini kabul etmek değildir, kendini karşı tarafın yerine koyabilmektir. Bu da size bir şey kaybettirmez, sadece daha iyi ilişki kurmanızı sağlar. Çünkü böylelikle karşınızdaki insanın kim olduğunu ve ne hissettiğini anlarsınız. Dünyaya onların gözüyle bakarak empati yaparsınız. Siz bunu yaptığınızda karşınızdaki rahatlar ve o da sizinle uyumlu olmaya başlar.

iyi ilişki kurmanın diğer bir yolu da karşılıklı güven ortamının oluşmasıdır. Güven, soyut bir kavramdır. Güven olmadan birlikte yaşamak, ilerlemek çok zordur. Güven, karşınızdakine sunduğunuz bir hediye gibidir. Birisinin güçlü olduğuna, güçlü olacağına inandığınız zaman güvenirsiniz. Güvenilmek herkesin hoşuna gider. Ancak size güvenilmesi için, öncelikle sizin kendinize güveniyor olmanız çok önemlidir. iyi kurulmuş ilişkilerde tek taraflı güven yeterli olmaz.

Uyum çok kısa zamanda sağlanabilirken güven daha uzun sürede sağlanır. Tabi ki güven sınırı, kişiden kişiye değişir. Eğer güven kriteriniz çok düşükse hemen güvenebilirsiniz, karşı tarafınki yüksekse ondan aynı güveni göremezsiniz. Güven eşiği çok düşük olanlar, sık sık hayal kırıklığına uğrayabilirler, çok yüksek olanlarsa güvenilir ilişki kurma zorluğu çekerler.

Karşılıklı güvene dayalı bir ilişki, olabilecek en tatmin edici ilişkilerden biridir. Kişisel ilişkiler kurarken yapacağınız en zor seçimlerden biri kime güveneceğinizdir. Kendinize olan güveniniz ne kadar yüksekse (sır tutma, sözü yerine getirme, karşı tarafa duyulan saygı…) kendinize de genelde o yapıda insanları çekeceksiniz. Sonuçta dünyanızda olmasını istediğiniz diğer oluşumlar gibi, iyi ilişkiler kurma isteğinizi de gerçekleştirecek olan şey, öncelikle kendi üzerinizde çalışmanızdır.  Kendinizle daha iyi ilişki kurduğunuzda tüm dünyayla olan ilişkileriniz güzelleşecektir.

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu