Ben Bir Moso Ağacıyım

//Ben Bir Moso Ağacıyım

Ben Bir Moso Ağacıyım

Uzakdoğu'da yetişen Moso adında bir çeşit bambu ağacı vardır. Moso ağacı, dikildikten sonra en ideal şartlar sağlanırsa bile hiçbir gelişim göstermez. Bunu bilmeyenler, ağacın tutmadığını, yerini sevmediğini düşünebilir. Bu yerinde sayma süreci yaklaşık beş yıl sürer.

Moso ağacı, birdenbire günde 40-45 santim civarında büyümeye başlar. iki ay içinde yaklaşık otuz metre boyuna erişir. Ne olmuştur da bu moso ağacı beş yıldan sonra birden bire büyümüştür? şanslı olduğu için mi? Yoksa birisi ona sihir yaptığı için mi? Aslında cevap çok basit. Moso ağacı, hiçbir zaman durmamış, beş yıl boyunca çalışmıştır. Ancak bu çalışma, dışarıdan gözle görülür bir şekilde değil; içeriden, toprağın altında olmuştur.

Beş yıl boyunca otuz metrelik heybeti taşıyabilmek, hızlı büyüyebilmek için toprağa sağlam kökler salmakla uğraşmıştır. Kendisini içeriden geliştirmiştir. Yüzlerce metrelik kökler salmıştır, toprağa, aslında moso ağacı hiç durmamış, hep çalışmış, hep değişmiştir. Moso ağacının içten içe ne yaptığını bilmeyenler, kim bilir onun hakkında neler söyledi? "Hiç değişmiyor, küçükmüş, ne yaparsan yap değişmiyor…" Bunlar hep başkalarının fikirleri; moso ağacı bunlara aldırmadan hep çalışmış, hep gelişerek değişmiş ve hazır olduğunda içindeki değişim dışına da yansımış, bütün insanları hayretler içinde bırakmış. Siz de kişisel gelişim, değişim yolcuğuna çıktığınızda birkaç hafta sonra "Olmuyor, bir şey değişmiyor." diye düşünmeyin.

Attığınız her adımda kök salıp, içeriden büyüyeceksiniz. Her türlü egzersizde bilinçaltınıza yeni bir kök daha salacaksınız.

Ve bir gün, kendinizi ve başkalarını moso ağacı gibi şaşırtacaksınız! 🎋☺️ (Fark Et Uygula Değiş sf. 18)