Beynimdeki Kontrol

//Beynimdeki Kontrol

Beynimdeki Kontrol

BEYNiMDEKi KONTROL

Bazen kontrolünüz dışında gelişen olayların altında kalıp, sıkıştığınızı, çaresiz olduğunuzu hissedersiniz. Bu da yoğun bir stres, hatta duygu durumunuzu çabuk düzeltemezseniz depresif hallere girebilirsiniz. işte böyle durumlarda düşünceleri, duyguları kontrol ederek davranışları değiştirebilmek en iyi ilaçtır.

Evet, bazen olayları kontrol edemezsiniz, kişileri hiç kontrol edemezsiniz; ama her zaman kontrol edebileceğiniz bir şey vardır. O da düşüncelerinizi kontrol edebilmek. Böylelikle duygularınızı da kontrol edebilirsiniz.

Peki, nasıl olacak bu kontrol? Yapılan yanlış odaklanmayı düzelterek… Olumsuz duygu durumunda olmanın sebebi kontrol dışı olmuş istenmeyen olaya, duruma odaklanmaktan kaynaklanır. Kontrolünüz dışında olan durumdan enerjinizi çekip neyi kontrol edebilecekseniz ona odaklanma, onu düşünmek size kolaylık sağlayacaktır. Bu durumda kendinize soracağınız önemli, yapıcı soru şudur: “Benim elimde olan ne, olmayan ne”, “benim kontrolüm dışında olan şey ne, kontrolüm dahilinde olan şey ne?”

Neyin sizin elinizde, kontrolünüzde olduğunu fark ettikten sonra tamamen odağınızı o noktaya verdiğinizde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Daha verimli düşünebilecek ve yapıcı olabileceksiniz.

Elinizde olmayan durumları düşünüp durmak veya onları değiştirmeye çalışmak sizi çaresizliğe, öfkeye, kaygıya, mutsuzluğa sürükler. Anne babanız istediğiniz gibi değillerse veya size iyi davranmamışlarsa bu duruma odaklanmak size acıdan başka bir şey getirmez. şu an artık çocuk değilsiniz, bundan sonra yapacaklarınıza ve kendinize odaklanmanız sizin durumunuzu değiştirecektir. Kendi düşünce ve hareketleriniz bundan sonrası için sizin elinizdedir.

Başkalarının hakkınızda ne düşündüğüne takılırsanız, onları kontrol edemeyeceğiniz için kendinizi güçsüz hisseder, özgüveninizi iyice yitirirsiniz. (Ocak aynın başlarında çıkacak uygulama kitabımda özellikle bu konuyu ayrıntılarıyla anlattım.) Başınıza gelenler için sürekli dışarıdakileri suçlarsanız yine aynı şey olacaktır. Kendinizi yine çaresiz, zayıf hissedeceksiniz. Oysa “ben ne yapabilirim, benim şu an için hangi düşünceye ihtiyacım var, ben kendimde neyi değiştirebilirim” gibi sorulara odaklanırsanız duygu durumunuz da değişecektir. Çünkü bunların kontrolü sizdedir.

Her zaman dinginlik duasını kendinize hatırlatın. “Tanrım bana değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etme dinginliği, değiştirebileceklerimi değiştirme cesareti ve bu ikisini birbirinden ayırt etme bilgeliği ver.”

Bugünün farkındalığı kontrol edemeyeceğiniz şeylerden odağınızı çekip kontrol edebileceklerinize odaklanmak. Odak değiştirmek düşünce şeklinizi değiştirecek, düşüncelerinizin değişmesi de duygularınızı değiştirecektir. Daha olumlu duygular da size kendinizi daha iyi hissettirerek, olayların üstesinden kolaylıkla gelmenizi sağlayacaktır.

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu