Dengeli Bir Yaşam için

//Dengeli Bir Yaşam için

Dengeli Bir Yaşam için

Doğduğumuz andan itibaren kendimize alanlar yaratmaya başlarız. ilk önce aile, oyun, arkadaşlar, okul; daha sonra iş, para, sevgili, spor gibi başka alanlar gelir hayatımıza. Bugünün koşullarında dengeli bir yaşam için; zihnen, ruhen, bedenen, madden tatminkar yaşamak için çoğumuzun hayatında olması gereken alanlar iş, para, aile, eş/sevgili, sosyal ortamlar, hobi, spor, sağlıklı yaşam ve kişisel gelişimdir. Bu alanların sınırlarını ve kalitesini yaptıklarımız belirler. Önemli olan, hangi alanların hayatınızda olmasını istediğiniz ve bu alanlardaki yaşam kalitenizin ne olduğudur.

Hayatın bazı dönemlerinde, belirli alanlarda daha fazla zaman harcamamız, daha fazla enerji sarf etmemiz gerekebilir. Ancak bu, alışkanlığa dönüşürse; neden o alana daha fazla vakit ayırdığımızı unutup yıllarca diğer alanlarımıza bakmadan gidersek dengesizlik yüzünden mutsuz olmaya başlarız. 

Önce kendiniz için yaşam alanlarınızı belirleyin ve tatmin seviyenize göre puanlama yapın. Örneğin; iş-kariyer, eş/sevgili, para, sosyal yaşam, çocuklar, spor, sağlıklı yaşam, hobi, anne-baba, okul, kişisel gelişim… Her bir alana memnuniyet seviyenizi yazarak puanlama yapın. (1 en düşük, 10 en yüksek tatmin seviyesini belirler) Önemli olan hayatınızda bulunmasını istediğiniz tüm alanlarda 8-10 puanı yakalayabilmiş olmanızdır. Sonra durumunuza bakıp nerelerde daha fazla vakit harcamanız ya da kaliteyi artırmanız gerekiyor karar verin..

Tatmin olmadığınız alanlar içinde tatmin seviyenizi yükseltmek istediğiniz alanları belirleyin ve şu soruları sorun: "şu an, ilk önce hangi alandaki tatmin seviyenizi yükseltirseniz bir rahatlama olur, kendinizi daha iyi hissedersiniz?" "Bu alanda bir yükseliş yaratmak için hemen hangi adımları atsanız harekete geçmiş olursunuz?" Bugün, bu hafta ve bu ay için bir hareket planı oluşturun… (Değişim Seansları sf. 18-19)