En Doğal Vitamin: Kucaklaşmak

//En Doğal Vitamin: Kucaklaşmak

En Doğal Vitamin: Kucaklaşmak

En son ne zaman birisiyle kucaklaştınız?

Ne kadar sıklıkla birileriyle sevgi dolu kucaklaşıyorsunuz?

Zamanımızın en büyük sorunlarından biri, her geçen gün insanların sevdiklerinden biraz daha uzaklaşmasıdır. Aynı evin içinde yaşayan aile fertleri bile birbirleriyle sadece selamlaşarak yaşıyor. Ya da kısaca yanaklardan öpülüp bırakılıyor. Sanki kucaklaşmak için çok büyük, çok önemli bir olayın gerçekleşmesi gerekiyor.

Oysa eskiden toplumumuz için kucaklaşmak çok doğal, sık yapılan bir sevgi alışverişiydi. şimdilerde yerini yanak değdirmeler, el sıkışmalar, hatta karşıdan selamlar aldı. Kucaklaşmanın ve dokunmanın, aslında insanların enerjilerini yükselttiği, çocukların özgüvenini ve özdeğerini artırdığı, aynı zamanda sağlık ve moral verdiği pek çok araştırmayla desteklenmiştir. Her gün vitamin alır gibi birkaç defa kucaklaşmak insan bedenini ve ruhunu beslemekte, hayata bağlamaktadır.

Kucaklaşmayla ilgili yaşanmış bir olay anlatmak isterim. Amerika’daki bir hastanede çocuk bakım odasında 15 çocuğa bakılıyor ve bir gün odada gaz kaçağı yaşanıyor. 15 çocuktan sadece biri kurtuluyor. Tek bir çocuğun neden hayatta kalabildiğini araştırdıklarında, sadece o çocuğun bir hasta bakıcı tarafından her gün defalarca kucaklandığı tespit ediliyor.

Başka çocuk yuvalarında, yetimhanelerde de aynı şey gözlemleniyor. Kucaklara alınıp sevilen çocuklar daha dayanıklı oluyor ve daha çabuk büyüyorken, kucaklanmayanlar daha sık hastalanıp, büyümeleri yavaşlıyor. Buna benzer pek çok araştırma ve deneyler kucaklaşmanın, dokunmanın bağışıklık sistemi, yaşama bağlanma, büyüme ve gelişmede ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Elinizin altında böylesine kolay ulaşılabilecek, bedava, zaman almayan harika bir sağlık yöntemi varken neden bunu daha fazla kullanmayasınız?

Her gün vitamin alır gibi, oksijen alır gibi ailenize, arkadaşlarınıza doya doya, sımsıkı sarılın. Dokunmaktan, kucaklaşmaktan çekinmeyin. Birbirinizin enerjisini yükseltip, birbirinizin doğal vitamini olun.

Bu gün ilk kimi kucaklamak istersiniz? Belki şimdi yanınızda duran ilk insanı 🙂 Ya da biraz sonra göreceğiniz ilk insanı, belki çok şaşıracaktır ama emin olun ki onun da çok hoşuna gidecektir.

Sevgiyle ve sağlıkla ilerleyin, kucak dolusu sevgiler 🙂

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu