Eyvah Değişiyorum!

//Eyvah Değişiyorum!

Eyvah Değişiyorum!

Bir yandan değişmek isterken bir yandan da değişim korkusu sarıveriyor insanı.

Değişince;

ya sevilmezsem,

ya diğerlerinden farklı olduğum için dışlanırsam,

ya havalara girdiğimi düşünürlerse…

Bunlara benzer düşünceler uçuşuyorsa kafanızda bilin ki egonuzun “korku tüneli” çalışması başlamıştır. Değişim, içsel olarak farklı düşünmek ve farklı davranmak demektir. Dolayısıyla hayattan farklı sonuçlar farklı tepkiler almak. Örneğin kimseye “hayır” diyemeyip kendinden çok fazla veren bir insan, yeri geldiğinde “hayır” diyebileceğim diye bir değişim yolculuğuna çıkarsa bunu tam anlamıyla gerçekleştirebilmesi için:

Kendisi üzerinde özfarkındalık kazanmalıdır.

Kendisine olan saygı ve değerini artırmalıdır.

Ne istediğini bilmelidir.

Tabii ki bu kadar değişiklikten sonra eskisi gibi başkalarının sizi kullanmasına ya da yönlendirmesine izin vermezsiniz. işte bu noktada sizin “hayır” demenize alışkın olmayan insanlar şaşıracak, şok olacak hatta belki de kızacaklar. Değişim yolculuğuna başladıysanız bu değişik tepkilere hazırlıklı olmalısınız. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşeneceğine, sizi sevip sevmeyeceğine kafayı takarsanız, bundan korkarsanız yoldan çıkarsınız. Sizin yaşam kalitenizi artıracak değişimleri gerçekleştiremezsiniz.

Böyle bir korku yaşıyorsanız en güzeli korkunuzla yüzleşmektir. Kendinize şunu sorun:

Ben kendim için iyi bir şey mi yapıyorum?  

Eğer cevabınız evet ise ikinci soruyu sorun:

Benim yaptığım bu değişiklik, yeni düşünce, davranış değişikliği başkasına zarar veriyor mu? (Onların üzülmesi, kızması ya da çıkarlarını kaybetmesi, sizin yarattığınız bir sorun değildir; bu onların yarattığı bir sorundur, onların bakış açısıdır, lütfen bu farkı bilerek cevap verin.)

Başkalarına kasti bir zararınız yoksa, yani cevabınız hayır ise, üçüncü soruya geçin:

Ben bu davranış değişikliğini yaptığımda kendimi nasıl hissedeceğim, bu değişim benim yaşam kalitemi nasıl artıracak?

Gözlerinizi kapatın ve değişimin olmuş haliyle kendinizi hayal edin, hissedin. Eğer yüzünüz gülümsüyor ve içinizde bir kıpırtı hissediyorsanız hemen çalışmaya başlayın! 🙂

Kendi kendinize yapacağınız farkındalık ve değişim çalışmalarında “Fark Et, Uygula, Değiş” ve “Değişim Seansları” kitaplarımdaki kolay uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Sonrasında da pek çok kişi gibi siz de “uygulamaları yaptım ve başardım” diye bana mail atabilir, sevincinizi, başarınızı benimle paylaşabilirsiniz. 🙂 Bu, çok hoşuma gidiyor, daha çok yazmam için beni motive ediyor. En son gelen maillerimden birkaç örnek vermek isterim:

Beş yıl sonra üniversite sınavna girip kazananlar, hayır diyebilmeyi kırk yaşından sonra başaranlar, yıllar sonra işyerinde yükselenler, eşiyle ilişkisini düzeltenler, evliliğe yelken açanlar, okul başarısını artıranlar, kendine olan güvenini artıranlar var. Siz de bunlardan biri olabilirsiniz, hatta siz zaten başaranlardan birisiniz. Geçmişe dönüp bakın, iyilerinizi, güzelliklerinizi, iyi yaptıklarınızı hatırlayın. Neyi hatırlarsanız onu güçlendirirsiniz. Oturup dertlerden şikâyet etmek, başkalarının dertlerini konuşmak sıkıntıyı arttırır. Artık harekete geçmek gerek, hem kendinize hem çevrenizdekilere ancak pozitif değişimle yardımcı olabilirsiniz. ÇARESiZ misiniz? ÇARE SiZ misiniz? Hangisi olmayı seçerseniz siz O’sunuz.

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu