Güzel iletişim Kurmanın Birinci Adımı Dinlemek

//Güzel iletişim Kurmanın Birinci Adımı Dinlemek

Güzel iletişim Kurmanın Birinci Adımı Dinlemek

insan sosyal bir varlık olarak hayatını idame ederken sözlü veya sözsüz olarak sürekli bir iletişim halindedir. Evet, konuşmadığımız zamanlarda bile bedenimizle, iç sesimizle ve enerji alanımızla sürekli bir iletişim halindeyiz. Bugünkü yazımın konusu "dinlemek". işte bizim konuşmayıp karşımızdakinin konuştuğu an sessiz kalarak dinlememiz ya da dinleyemememiz.

Bu hafta bu konuyla ilgili kendi üzerinizde sıkı bir gözlem yaparsanız kendinizle ilgili iyi bir teşhiste bulunabilirsiniz. Böylelikle de daha iyi bir iletişim kurabilirsiniz. Dinlemek dediğimizde sadece susup karşımızdakinin sözünü beklemekten bahsetmiyorum. Bazıları için bu bile imkânsız olabiliyor o ayrı… 🙂

Nedir bu dinleme hataları?

– Karşımızdaki konuşurken aklımızdan "sussa da ben de söyleyeceğimi söylesem" modundaki zoraki dinlememeler.

– Karşımızdaki konuşurken onun söylediklerine dair sürekli bir içsel yorum, tahmin veya yargıda bulunmalar.

– Karşımızdaki konuşurken biraz sonra yazacağımız sosyal medya mesajını düşünmek ya da "akşam ne pişirsem, ne giysem…"  düşünceleriyle dinliyormuş gibi yapmak.

– Karşımızdaki konuşurken cep telefonuyla ya da saçımızla başımızla ilgilenmek.

– Karşımızdaki konuşurken onun  konusuna hiç ilgi duymadan "bitse de ben anlatacaklarımı anlatsam" düşüncesinin sabırsızlığı.

Peki, karşılıklı bir iletişimde (bu ister çocuğumuzla ister eşimizle ya da iş arkadaşımızla olsun) yüzde yüz ona odaklanarak, tam olarak ne demek istediğini, ne hissettiğini anlamaya çalışarak; hiçbir yargıda bulunmadan sadece ve sadece onu dinlesek ne olurdu? şahane olurdu 🙂 Çünkü her şeyden önce böyle bir dinleme şekli, karşı taraftan da  algılanır ve daha rahat olmaya başlar. Ve her insan yargısızca, dikkate alınarak, değer görerek dinlenilmekten hoşlanır. Böylelikle aranızda güzel bir enerji alanı oluşturduğunuz gibi karşınızdakini gerçekten anlamaya başlarsınız 🙂 işin bonusu da bu şekilde dinlediğiniz birinin de size daha samimi davranmasıdır. 🙂

Aynı zamanda hepimizin konuşmaya ihtiyacı var; konuşma da iyi bir dinleyen olduğunda anlam kazanıyor. Siz birini anlamaya, dikkatlice dinleyerek değer vermeye yönelirseniz ilişkilerinize sihirli bir dokunuş yapabilirsiniz. Bütün hayatımız da ilişkilere dayandığına göre iyi bir dinleme yaşam kalitemizi artıracaktır.

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu