Hata Yapmaktan Korkmayın!

//Hata Yapmaktan Korkmayın!

Hata Yapmaktan Korkmayın!

Hata dediğiniz şey nedir? Bilgisizlik, yanlış yapmak, aptallık, beceriksizlik mi? Eğer hata söz konusu olunca buna benzer şeyler aklınıza geliyorsa ya daha çoook hatalar yaparsınız ya da hata yapmamak için kendinizi olduğunuz yere hapsedersiniz.

Oysa hatalar bize gelişme fırsatı tanır, bizi geliştirir, çok şey öğretir. Ben bu yüzden hatalarımı seviyorum. Bir hata yaptığımda hemen “ihtiyacım olan hangi bilgi gizlenmiş bu paketin içine?” diye soruyorum kendi kendime. ihtiyacım olan bilgiyi alır almaz da bir rahatlama oluyor içimde ve “artık tekrar önüme bakıp yeni bilgimle daha iyi ilerleyebilirim” diye düşünüyorum.

Herkesin hata yapabileceğini, herkesin hata yapma özgürlüğünün olduğunu kabul etmek daha zevkli kılıyor yaşamı. Hiç düşündünüz mü dünyada en çok ve en büyük hataları kimler yapmıştır? Kahramanlar, liderler, bilim insanları, sanatçılar… Gerçekte insanın başarısı arttıkça hataları da büyür. Hatalar bize neyin olmayacağını gösterirken neyin olacağını da gösterir. istemeden hata yapıp birisinin kalbini kırdığınızda karşınızdaki insanın nasıl kırıldığını öğrenirsiniz. Sınavdan istemediğiniz sonucu aldığınızda o derse daha fazla çalışmanız gerektiğini öğrenirsiniz… Önemli olan, hatalardan doğru dersi çıkarmak ve bir daha aynı hatayı tekrarlamamaktır. ikinci kez aynı hatayı tekrarlamak hata yapmak değil başka bir şey olur 🙂

Etrafınıza bakın ve herkesin hatalar yapabildiğini görün. Bu insanların hayatı öğrenme şeklidir. Kimse hata yaparken hata yaptığının farkında değildir. Sadece yaptığı davranışın sonucunu tam olarak kestirememiştir. Hâlâ size rahatsızlık veren bir hatanız varsa, zihninizde, hatayı oluşturan davranışınızı yapmadan önceki zaman dilimine gidin. Sizi bu davranışa iten neydi? Bu sonucu alacağınızı bilseydiniz yapar mıydınız? Davranışın size getirdiği sonuçtan olumlu bir bilgi alsanız bu bilgi ne olurdu? Bu şekilde bir yorumlama yaptığınızda hatanıza yüklediğiniz anlam değişecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Daha önce yaptığınız hatalarınız için kendinizi affedin. Başkalarını da yaptıkları hataları için affedin. Zaten herkes hatasının sonucuyla hatasının bedelini ödüyor, ikinci bir cezaya gerek yok. Hata dünyayı öğrenme şeklimizidir. Düşünsenize hiç hata yapmasaydık konuşmayı ve yürümeyi de öğrenemezdik. ihtiyacınız olan tek şey hataya dair bakış açınızı değiştirmek.

Kendinize hata yapma ve hatalardan öğrenme izni verin 🙂

Sevgiyle ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu