“Hayır” Diyememek Hasta Ediyor!

//“Hayır” Diyememek Hasta Ediyor!

“Hayır” Diyememek Hasta Ediyor!

''HAYIR olmaz, bu bencillik olur'', ''Ben kolay kolay kimseye hayır diyemem'' diyenleriniz varsa içinizde, bu itirazın nerelere kadar ulaştığına, "Hayır" diyememenin altında nelerin yattığına bir bakalım.http://www.arzubiyiklioglu.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gifKendime "hayır" başkalarının isteklerine "evet".
Kendime yeteri kadar saygı duymuyorum.
Başkalarının isteklerini yerine getirmezsem beni sevmezler, onları kaybedebilirim.
Ben yapmazsam, onlar yapamazlar, bana ihtiyaçları var. Bana ihtiyaçları olması iyi, ayrılmayız.

Önce kendi isteklerime önem verirsem benim bencil olduğumu düşünürler ve bencil olmak kötü bir şey. Ben de kötü bir insan olmak istemiyorum (mutsuz olmayı tercih ederim).
"Hayır" dersem bana kızarlar, küçükken hep öyle olmuştu. Uyumsuz derler, beni dışlarlar. Yalnız kalmak istemiyorum. Onlar benden daha değerli, ben buna değmem…

Evet başkalarına HAYIR diyememek bilinçaltında buna benzer pek çok inanca dayanır. Bu, kişiden kişiye değişir. Bu, genelde çocukken ya da gelişim sürecinde öğrenilmiş bir şeydir. Zamanla kişi kendisine olan saygısını daha da yitirir ve yaşam amacını, kendisi olma amacını gerçekleştiremediği için bir iç huzursuzluk, mutsuzluk yaşar. Artık "hayır" diyememek, başkalarının isteklerine öncelik vermek bir alışkanlık haline gelmiştir. Alışkanlıklarımız yaşam kalitemizi ya yükseltir ya da düşürür. Bu da yaşam kalitesini düşüren bir alışkanlıktır.

Peki, nasıl bunu değiştirebiliriz? Öncelikle altında yatan sebebi bulursanız çok daha hızlı bir değişim olur. Bulamasanız da üzülmeyin, yine de değiştirebilirsiniz.
Önce zihninizi, sonrada dilinizi "hayır" demeye alıştırın. Yüksek sesle cesurca defalarca "hayır" diye seslenin. Bedeninizde, tüm hücrelerinizde bunu hissedin.

Unutmayın ki siz kendinize yeteri kadar saygı duymazsanız, başkaları da duymayacaktır. Siz kendinizi yeteri kadar düşünmezseniz, başkaları da sizi yeteri kadar düşünmeyecektir. Kendisine yardım eden insanlar, başkalarına daha faydalı olur. Bazen iyi bir örnek olmak en iyi yardımdır. Uçaklarda her zaman ne söylerler? "Oksijen maskesini önce kendinize, sonra çocuğunuza takın". Çünkü başkasını kurtarmanız için önce siz hayatta kalmalısınız.
HAYIR demek istediğiniz yerde HAYIR demeyi seçebilirsiniz. Yeri geldiğinde HAYIR demek kendinize olan saygınızı yükseltmek ya da korumaktır.

Siz nelere HAYIR demek istiyorsunuz? şimdi zihninizde egzersizinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Sevgi ve saygıyla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu