Her Olumsuz Düşünce, Bedeninizde Bir Hastalık Yaratır

//Her Olumsuz Düşünce, Bedeninizde Bir Hastalık Yaratır

Her Olumsuz Düşünce, Bedeninizde Bir Hastalık Yaratır

Beden ve zihin, inanılmaz bir şekilde, birbirlerine ayna görevi yapar. Hiç üzgün olduğunuz bir anda omuzlarınız dimdik, göğüs dışarı, başınız yukarıda durabilir misiniz? Ya da çok mutlu olduğunuz, neşeli bir anda bir kenarda elleriniz kollarınız bağlanmış, başınız yerere dönük, kaşlarınızı çatmış olabilir misiniz? Tabi ki olamazsınız. Olumlu ve olumsuz duygu ve düşüncelerinize göre bedeniniz bir şekil alır. Bütün hücrelerimiz, kaslarımız içinde bulunduğumuz zihin durumuna göre çok hızlı bir şekilde, fizyolojik bir değişiklik içine girer. Mesela öfkelendiğinizde daha sık ve kısa nefesler alırsınız, nabzınız yükselir, çeneye ve ellere kan pompalanması artar. Kötü bir şey düşündüğünüzde, ister geçmişten gelen bir anı olsun, ister gelecekten bir hayal, hemen beden de bu hayale eşlik eder. Bedende o kötü duygunun şekillenmesi canlanır. Bu yüzden sık sık tekrarlanan olumsuz duygu ve düşünceler her seferinde bedene zarar verir, toksin üretir. Bir gün hastalık olarak karşınıza çıkar.

Bedeni korumak için sağlıklı beslenmek, bol alkali su içmek, spor yapmak çok faydalıdır. Ancak olumlu düşünebilmek daha da önemlidir. Eğer olumlu düşünemiyorsanız korku içinde yapılan sporun, beslenmenin ve su içmenin de pek faydası olmayacaktır.

Bedende yapacağımız olumlu bir değişiklik de duygu ve düşüncelerimizi etkiler. Düşünsenize bir düğüne ya da bir eğlenceye gidersiniz ve canınız dans etmek istemez; ama birileri ısrarla sizi dansa kaldırır. Ya da ayıp olmasın diye siz dansa kalkarsınız, bir zaman sonra müziğin ritmine kapılır zevkle oynamaya devam edersiniz. Sonra, bir bakarsınız ki keyfiniz yerine gelmiş ve eğlenmeye başlamışsınız. Neden? Çünkü bedeninizin hareketlerine zihniniz ayak uydurmuştur. Bazen zorla spora gidersiniz; ama sonra kendinizi çok iyi hissetmeye başlarsınız. Çünkü bedeninizde olan değişiklik, salgıladığınız hormonlar sayesinde zihninizi de etkilemiştir.

Gün içinde en çok hangi düşüncelerdeyseniz bedeniniz de daha çok o şekli alır. Zihin de beden de hiçbir şey yokken, en çok vakit geçirdikleri pozisyona kolaylıkla giriverir. Otomatik kontrol sistemi. Çok kızgınsanız hiçbir şeye kızmadığınız anlarda bile kendinizi kızgın bir görünümde bulabilirsiniz. Ya da insanlar size “sen bir şeye mi kızgınsın?” diye sorar.

Bu bilginin ışığında bedenlerimizi kontrol edemediğimiz zaman zihnimizi, zihnimizi kontrol edemediğimiz zamanlar da bedenimizi kontrol ederek, kendimizi sağlıklı bir pozisyona sokabildiğimizin farkında olabiliriz.

Sağlıklı bir yaşam için zihninizin ve bedeninizin durumunu kontrol edin. Olumlu düşünmekten bir zarar gelmez. Olumlu vücut pozisyonlarında bulunmaktan da bir zarar gelmez, sadece kendinizi iyi hissedersiniz. Oysa olumsuz zihin ve beden daha fazla olumsuzluk ve hastalık getirecektir.

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu