Kahkaların şifası

//Kahkaların şifası

Kahkaların şifası

“insanlar gülerken genellikle birbirlerini öldürmezler.” Alan Alda

“Kahkaha, iyi bir ilaçtır” sözü artık tıp araştırmacıları tarafından da kabul edilen eski bir sözdür. Siz kendinizi gün içinde kaç kere -kahkahalarla olmasa bile- gülücükler dağıtırken yakalıyorsunuz?

Edebiyatçı Norman Cousins, kahkaha ve pozitif düşünce sayesinde ölümcül hastalığından kurtulmayı başarmıştı. Tıp doktoru olmamasına rağmen tıp konusunda dersler veren ilk kişi oldu. Amerika’da ders verdiği üniversitede, kahkahanın bedenimiz üzerinde yarattığı olumlu etkileri araştırarak bu konuda pek çok yazı yazmıştır. Cousins’in araştırmalarına göre KAHKAHA:

– Bağışıklık sistemini harekete geçirip güçlendirir.

– Strese bağlı hormonların seviyelerini düşürür.

– Diyafram için egzersiz sağlar ve bedenin oksijen kullanma yeteneğini artırır.

– Kasları rahatlatır.

– Ağrılarda azalma sağlar.

– Tansiyonu düşürür, hiper tansiyonu ayarlar.

– Ciğerlerin içine çektiği havayı tamamen boşaltarak solunumu geliştirir.

– Hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

– Reçetesiz olarak kolaylıkla her yerde bulunur.

– Bedavadır… 🙂

Bütün bunların yanında, etrafınızdaki insanlarda da gülme isteği yaratırsınız. Çünkü gülmek bulaşıcıdır. Bütün bu bilgilerden sonra gülmeye ve kahkaha atmaya özel bir çaba gösterebilirsiniz. Tabi ki durduk yerde hadi bir kahkaha patlatayım derseniz farklı durumlarda yaratabilirsiniz… 🙂 Ama şöyle bir şey yapabilirsiniz: Kendiniz için elinize hatırlatıcı bir çapa işareti koyun ve gün içinde işaretinizi gördükçe ne olursa olsun gülümseyin hemen. inanın bunuN kimseye bir zararı olmaz. Sebepsiz yere gülümsediğinizde bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Gün içinde ne kadar çok gülümserseniz, beyninize gülünecek şeyleri yakalaması için sinyaller yollarsınız. Ve zamanla beyniniz size yardım etmeye başlar. Sizi kahkahalar atmaya hazırlar. Beyin her zaman neyi fazla yapıyorsa ona takılır. Gün içinde somurtuyorsanız somurttukça somurtursunuz. Eğer beyninizi gülmeye programlarsanız güldükçe gülesiniz gelir.

iyi gülmeler… 

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu