KAPSÜL

KAPSÜL

Ağzımızdan çıkan kelimeler, ilaç kapsülleri gibidir. Kelime olarak, kapsülün üstünde herkesin bildiği bir sözcük yazar. Ama kapsülü açsanız, içini dökseniz içinden bambaşka düşünceler, anlamlar çıkar. Üzerinde “tatil” yazan bir kapsül olduğunu düşünelim. Benim kafamdaki tatil kapsülünü açtığınızda içinden “deniz, kum, güneş, müzik, kitap, dans, arkadaşlar, heyecan” çıkarken; başka birisinin tatil kapsülünün içinden “aile, dinginlik, pijama, terlik” çıkabilir. Aile kapsülünü açtığınızda birisinin kapsülünden “kendisi, eşi ve çocuğu” çıkarken; başka birisinin kapsülünden “kendi anne-babası, kardeşleri ve yanında eşi” çıkabilir. Son olarak bir de eğlence kapsülüne bakalım… Birisinin eğlence kapsülünden “mısır, sinema, evde sohbet” çıkarken; diğerininkinden “dans, parti, içki” çıkabilir.

Hepimizin kafasındaki kelimeler aynı olmasına rağmen içerikler, anlamlar çok farklı olabilir. Özellikle çiftler, birbirlerinin kelime kapsüllerinde nelerin olduğunu bilmezse ya da bilip bu duruma anlayış göstermezse çatışma çıkar. Sadece bildiğinizde kendinizinkinin doğru kapsül olduğunu savunuyor ya da karşıdakinin kapsül içeriğini saçma buluyorsanız bu işe yaramaz. Haklı olduğunuzu ispat derdine düşer, çatışma halini devam ettirirsiniz. Eğer iki faklı kapsüle sahip olan bir çift, birbirinin kapsül içeriklerine hoşgörülü yaklaşırsa ortak bir çözüm yolu mutlaka bulur.

şimdi, eşinizle ya da sevgilinizle hangi konularda anlaşamadığınızı, çakıştığını düşünün ve bu konuyla ilgili kapsüllerinizi kırın. Bakalım kapsüllerin içinden neler dökülecek? 🙂 Eğer ilişkinizi daha iyi bir seviyeye taşımak istiyorsanız birbirinize hoşgörüyle yaklaşıp ortak bir çözüm bulabilirsiniz… Aynı kapsül durumu çocuğunuz, anne-babanız, iş arkadaşınızla olan ilişkiniz için de geçerlidir.

Öncelikle kendi kapsüllerimiz içinde ne var, hangi anlamlar, ifadeler var onu bilmeli sonra da karşımızdakinin kapsülünün içeriğinin farklı olabileceğini düşünerek onun kapsül içeriğini tanımalıyız.

Bakalım bu hafta kaç kapsül kıracaksınız… 🙂

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu