KARşILAşTIRMA; YORULURSUN

//KARşILAşTIRMA; YORULURSUN

KARşILAşTIRMA; YORULURSUN

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın, herkes kendini aşarsa mutlu olur.

Kendinizle yarışın. Başkalarıyla karşılaştırma yaparak yaşamak, kişi için bir kandırmacadır. Kendinizden çok aşağıda birini görüp halinizden çok memnun olursanız ilerlemenizi, gelişiminizi durdurursunuz. Kendinizden çok yukarıda birileriyle kıyaslarsanız kendinize haksızlık eder, motivasyonunuzu kırabilirsiniz.

Kıyaslama işi, bizlere ailelerimiz ya da yakın çevremiz tarafından çok küçük yaşlarda öğretilir. “Ali ne güzel derslerine çalışıyor.” Burada aile, çocuğunu motive ettiğini, yönlendirdiğini sanıyor; ancak kıyaslamanın sonucunda çocuğun bilinçaltı bambaşka şeyler alıyor. “Ali ne güzel ders çalışıyor, ben çalışmıyorum. Ali seviliyor, ben sevilmiyorum” şeklinde anlamlar çıkarıyor. Çocuk, kıyaslamalarla büyüdüğünde, doğal olarak, zamanla kendi kendine de kıyaslamalar yapmaya başlıyor.

Eğer bir kıyaslama yapmanız gerekirse kendinizi kendinizle kıyaslayın. Dünkü ya da geçen yılki halinizden daha iyi olduğunuzu bilmek, size güç verecektir. Eğer geçen seneki halinizden iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, o halinizi düşünerek kendinize onun üstüne çıkma hedefi koyabilirsiniz. şu an için de gelecek günlerde şimdiki halinizden daha iyi olmayı hedeflemelisiniz. Kişinin kendisi ile yarışı, en güzel yarıştır. Her an kendinizden daha fazlası olmak isteyebilirsiniz ve bu istek önünüzü açar. Sizi besler, başkalarıyla kıyas insanı yorar, bu kıyasın sonu da tatmini de yoktur.

Yazının devamı ve kendini aşma egzersizi için “Fark Et, Uygula, Değiş” adlı uygulama kitabımdan yararlanabilirsiniz.

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu