Kendine Güven!

//Kendine Güven!

Kendine Güven!

“Eğer mutluluğunuz bir başkasının yaptıklarına bağlıysa, çok ciddi bir sorununuz var demektir.” Aldous Huxley

Yapamadıklarınız ya da başınıza gelenler için kendinizi ya da başkalarını suçlarsanız özgüveniniz her seferinde bir daha düşecektir. Suçlamaktan vazgeçmenin en iyi yolu, sorumluluk almaktır. Yaşanan her ne ise, başınıza gelenlerin sorumluluğunu kabul etmektir. Herkes hata yapabilir, yapmalıdır da çünkü hata yapmayan insan, hayatı hiç yaşamamış demektir. Hata bir öğrenme şeklidir. Yaptığımız hataların sorumluluğunu almak ve ders çıkarmak, bizi ileri götürür.

Başkalarını suçlamak “kurban” rolünü kabul etmektir. Eğer yaşadıklarınız nedeniyle başkalarını suçlamayı alışkanlık haline getirmişseniz, edilgen biri olduğunuzu ve hiçbir şeyi değiştirecek güce sahip olmadığınızı kodlarsınız. Bunu bilinçaltınızda kabul edersiniz. Başınıza gelen olaylar, şanssızlıklar için başkasını suçlamak, beyin tarafından, zaman içinde öğrenilmiş bir şeydir. Kolaya kaçmak, eylemsizlik ve kaderciliktir.

şimdi, kendinizi veya başkasını suçladığınız ne varsa defterinize tek tek yazın. Sonra bakış açınızı değiştirerek başınıza gelen olayın sorumluluğunu kabul edin. “Başıma her ne geldiyse olumlu ya da olumsuz, hepsi benim sorumluluğumda” şeklinde…

Sonra düşüncenin ardındaki iyi haberi fark edin: “Eğer bu olumsuz şeyin sorumlusu ben isem, yani bunun başıma gelmesine ben katkıda bulunduysam demek ki iyi şeyler düşünüp, farklı davranışlar sergileyerek hayatım için olumlu şeyler yaratmak da benim elimde…”

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu