KENDiNiZi UNUTMAYA DEĞiL HATIRLAMAYA PROGRAMLAYIN

//KENDiNiZi UNUTMAYA DEĞiL HATIRLAMAYA PROGRAMLAYIN

KENDiNiZi UNUTMAYA DEĞiL HATIRLAMAYA PROGRAMLAYIN

Daha önceki pek çok yazımda yanlış kelime kullanımlarının farkında olmadan beyne istenmeyen komutlar ilettiğinden bahsetmiştim. Özellikle son zamanlarda sık yaşanan sorunlardan biri de unutmak. insanların kendilerine farkında olmadan unutma telkini vererek hızlı bir şekilde kendini unutmaya programlaması.

Zaman zaman hatırlayamadığımız şeyler olabilir, bazen stres, bazen geçirilen bir hastalık, kullanılan bir ilaç etki yapmış olabilir. Veya kendinizi pek çok şeyden soyutlamış, kapatmış olabilirsiniz. Yaşadığınız bazı acı durumları düşünmemek için kendinize '' ….unutmak istiyorum'' diye telkinde bulunmuş olabilirsiniz. Sonrasında da günlük hayatta unuttuklarınızı fark edip odağınızı tamamen unutma işlemine verebilirsiniz. "A bak bunu da unuttum, şunu da unuttum, bak yine unuttum, çok unutmaya başladım…" gibi konuşmalarla her defasında kendinizi unutma kablosuna daha da sıkı bağlamaya devam edersiniz. Ve gerçekten unutan bir insan olursunuz. Oysa doğru kelime "hatırlamak'' olmalı.

Kendinizi unutmaya değil hatırlamaya programlamak için:

– Bir şey unuttuğunuzu fark ettiğinizde "anahtarları almayı hatırlayamadım ama bir dahaki sefere hatırlarım" diyebilirsiniz.

– Bir şeyi unutmamanızı değil hatırlamanızı söyleyebilirsiniz: "Evden çıkarken anahtarları almayı hatırlayayım."

– 21 günlük olumlama çalışmasına hemen bugün şimdi 🙂 başlayabilirsiniz. "Her geçen gün ihtiyacım olan bilgiyi daha kolay hatırlıyorum çok şükür." "Hatırlamak çok güzel, hafızam çok güzel çalışıyor, teşekkür ederim, şükrederim." (Olumlama çalışmalarımızı nasıl yapıyorduk? 21 gün boyunca her gün 21 kere yazarak ve hissederek)

ihtiyacınız olanları ve güzellikleri hatırladığınız bir hafta diliyorum 🙂

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu