Neden Koçluk Desteği Almalıyız?

//Neden Koçluk Desteği Almalıyız?

Neden Koçluk Desteği Almalıyız?

Hepimizin hayatında emin olamadığı ya da işin içinden çıkamadığı durumlar vardır. Bunlar bazen bir ilişki, bazen bir iş durumu, bazen ailevi bir mesele ve bazen de geleceğimizle ilgili almamız gereken bir karardır. Kafamız pek çok şeyle meşgul olduğu için asıl görmemiz gereken noktaları göremez ve sıkıntıya düşeriz. işte böyle zamanlarda bir başkasının desteğine ihtiyaç duyarız.

Başvurduğumuz ilk insanlar ise en yakınımızdakilerdir. Genelde bu insanlar, iyi niyetli olarak ama sadece kendi tecrübelerine ve kendi değerlerine uygun yorumlar yaparken asıl amaçları (ya da yaptıkları) ise bir çözüm getirmekten daha çok sizi rahatlatmaktır. Zaten herkesin her konuda mutlaka bir fikir sahibi olduğu bir toplumda ne kadar çok kişiye danışırsak o kadar kafamız karışır ve durum daha da kötüleşir. Tıpkı bilmedikleri yolu tarif eden insanlar gibi yön gösterirler bize. Böyle olunca da yanlış yönlendirmelerin faturasını yine biz öderiz. Bu, bazen sadece bir zaman kaybı olurken bazen de bize hiç beklenmeyen yeni sorunlar getirir.

Oysa koçluk desteği almak bunların hiçbirine benzemez. Koçlar size akıl da vermez fikir de… Üzgünüm ama aslında bir şey de öğretmezler. Çünkü koçlar bir kişinin ihtiyacı olan bilgiye ve akla zaten kendisinin sahip olduğunu bilirler. Kişinin düşüncelerine ayna tutarak kendisini tekrar keşfetmesini, göremediği seçenekleri görmesini ve tam olarak kullanamadığı performansını kullanmasını sağlarlar. Kişiyi ihtiyacı olduğu şekilde motive edip cesaretlendirirler. Kişiyi bir an önce eyleme geçip arzu ettiği sonucu yaratması için yönlendirirler. Bütün bunları yaparken de kişin tamamen kendine özgü eğitim, duygu, düşünce ve istek gibi özelliklerinin olduğunu göz önünde bulundururlar.

"Her yiğidin yoğurt yiyiş şekli farklıdır" atasözümüz bu durumu net bir şekilde açıklar. Koçlar başkaları gibi solak birinin sağ eline kaşığı tutuşturup "bak ben böyle çok güzel yiyorum, sen de böyle ye" demezler. Kişinin sol eliyle daha iyi yiyebilmesini sağlarken, sağ eliyle daha neler yapabileceğini bulmasını da sağlarlar.

Koçluk alan kişiler özfarkındalık ve özdeğer kazanır. Hayatın ıskaladıkları yanlarını yakalamaya başlar ve kişisel vizyonlarını oluştururlar. Olumsuz sınırlarını kırarak, kendi hayatlarının patronu olur ve kendi yaşamlarını tasarlarlar.

Ülkemizde koçluk desteği çok yeni; ancak herkesin bir an önce tanışması gereken bir hizmet. Bugün doktora gitmeyi önermek yerine "bir tanıdığıma iyi gelmişti" diyerek antidepresan ilaç tavsiye edebilecek kadar akıl verme işini ileri götürmüş bir toplumun üyesi olarak, artık profesyonel desteklerden yardım almaya başlamalıyız.

Profesyonel koçluk desteği, kendinizi keşfederek gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu bulmanızı amaçlar. Böylece hayatınızın kontrolünü ele almak ve yaşam kalitenizi artırmak için ilk ve en önemli adımı atmanızı sağlar.

Sevgiyle kalın…

Arzu Bıyıklıoğlu
NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu