OMZUMDAKi SABOTAJCI

//OMZUMDAKi SABOTAJCI

OMZUMDAKi SABOTAJCI

Senin de sık sık ne yapman ya da ne yapmaman gerekeni kulağına fısıldayan bir sesin var mı? Belki de seninki omzunda değildir, kafanın içindedir, oradan konuşuyordur fısır fısır. Bazılarını bu ses aşağılar, yargılar, sert bir tonda konuşur. Felaket tellalı gibi yorumlar yapar. Bazılarının sesi depresif bir ses tonuyla fısır fısır konuşur, her şey için çok geç olduğunu, hiçbir şeyin değişmeyeceğini söyler. Hep "ama, ama…" diye başlayan cümleleri seçer. Ya da emirler yağdırır ''şunu yapmalısın, mecbursun…'' gibi. Hep bir eğer'i, bir keşke'si vardır. "Eğer beni sevseydi…", "keşke böyle olsaydı…'' diye seni olduğun yere çakacak sızlanmaları vardır. Hatta çoğu zaman tüm dünyanın sana karşı olduğunu, hiç kimseye, hiçbir şeye güvenmemen gerektiğini tekrar edip durur. Bazen seni şaşırtıp anlık yüksek motivasyonla hayaller kurdurup, sonra da duvara toslatır; neye uğradığını şaşırırsın. işin ilginç yanı, çoğu zaman da bütün bu konuşmaları yapanın kendin olduğunu sanır; çaresizliğine, yakınmalarına, suçlamalarına inanırsın, her şeyin, kendinin bu kadarcık olduğuna inanırsın. Ama o ses sen değilsin. O ses, senin çocukluğundan beri gelen tüm öğrenmişliğini genelleyen, seni sınırlayan, güya seni korumak isteyen egon.

Uyanık olman gerekir, ne zaman egon iş başında, ne zaman farkındalığındasın? Üç yaşından beri çevremizden aldığımız tepkilere göre iyiyi-kötüyü, doğruyu-yanlışı , etiketlerimizi, hatta hangi duruma karşı hangi duyguyu hissetmemiz gerektiğini kafamıza kodlarız. Eğer büyüdükçe, farkındalık kazanıp, elimize ayağımıza dolanan, işe yaramayan düşünceleri, inançları sorgulayıp değiştirmezsek egonun fsıldayan gerçekliğiyle aynı dünyayı deneyimlemeye devam ederiz. Her şey o çocuk yaşta bilinçsizce kodladığımız gibi olmaya devam eder.

Artık egonun yerine kendi kendine fısılda kulağına, güzel şeyler fısılda. Kendini motive et, kendine iyi davran, farklı bir bakış açısıyla yeniden deneyimle. Eğer kafanın içinde bir ses konuşacaksa artık sen konuş. Güzelliklerin, yaratmanın, yeniden öğrenmenin, umudun, sevginin sesi ol. Sen ol… 🙂

Sen olmanın farkındalığında bir hafta diliyorum…

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu