Özgüvensizlik Belirtileri

//Özgüvensizlik Belirtileri

Özgüvensizlik Belirtileri

Bugün sizlerle özgüven düşüklüğünü gösteren dört temel özelliği paylaşmak istiyorum.

  1. Kurban zihniyeti; Düşünme ve konuşma dilinde kendine acıma, hayata karşı mağdur olduğunu, haksızlığa uğradığını, anlaşılmadığını, hiç takdir edilmediğini sıkça belirten cümleler vardır. Bu yüzden de kendilerinin ve kendileriyle ilgili durumların sorumluluğunu almak için harekete geçmezler. Çünkü bu düşünce tarzıyla zihinlerinde gücü başkalarına vermişlerdir ve bu da onların edilgen olmaları gerçeğini doğurur.
  2. Acıdan güç kazanmaya çalışırlar. Onlar hep zor koşullarda çok çalışmış, çok uğraşmışlardır. Zorlanmayı ve çok çalışmayı görev edinmişlerdir. Kolay işleri bile zora koşarlar.

 Bunun karşılığında da takdir görme beklentileri vardır, bunu çok dillendirirler ama asla kimse onları yeteri kadar takdir edip anlamamıştır.

  • Diğer bir özellikte utanç duymalarıdır. Kendilerinden öyle kuşku duyarlar ki neredeyse var oluşlarında bile özür dileyecek hale gelebilirler. Bu insanları başta çok nazik ve düşünceli olduğunu sanabilirsiniz ama zaman içinde her şeyin, herkesin altında eziliyormuş gibi bir illüzyon yaşadıklarını fark edebilirsiniz.
  • Nesnelere veya etiketlere sahip olarak ya da popüler/güçlü insanlarla ilişki kurarak ve onlardan sıkça bahsederek özgüvensizliklerini makyajlamaya çalışırlar.

Şunu da belirtmek isterim ki özgüven, özdeğer, özsaygı, özsevgi yani kendimizle olan ilişkimiz bir bütündür. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi ve uygulama isterseniz 2012 yılında yazdığım Fark et Uygula Değiş adlı kitabımdaki ÖZGEDESE bölümünden yararlanabilirsiniz. Ya da ‘’Kendi Değerime Sahip Çıkıyorum’’ grup koçluğuna veya bireysel seanslara katılabilirsiniz.

ICF PCC NLP Koçu

Arzu Bıyıklıoğlu

www.arzubiyiklioglu.com

@arzubiyikliogluofficial