Para ile olan ilişkiniz nedir?

//Para ile olan ilişkiniz nedir?

Para ile olan ilişkiniz nedir?

Toplumumuzda parayla ilgili pek çok söz vardır. Çoğunda negatif anlamlar yüklüdür. Çocukluğumuzdan beri duyduğumuz birkaç tanesini hatırlayalım:

– Para kazanmak zor iş.

– Para su gibi gidiyor.

– Para kim, biz kim?

– Zenginin parası, fakirin çenesini yorar.

– Para mutluluk getirmez.

şimdi, parayla ilgili bu yazılanların hepsini doğru kabul edebiliriz. Kabul ediyorsak sonuçlarını da yaşıyoruzdur. Ya da farklı bir bakış açısı getirebiliriz. En başa dönersek, çoğu insan daha para kazanma yaşına gelmeden zaten parayla ilgili bu inançları, bu fikirleri kabul etmiş bir şekilde iş hayatına başlar. Para kazanmanın zor olduğu inancıyla işe başladığımızda, tabii ki zor bir iş yapmaya soyunmuşuzdur. Ve zor da olacaktır, bütün hayatımız boyunca zor bir iş yaptığımızı düşünmek de bizi yorar. Oysa sadce "iyi, güzel işler yapar, çalışırsam para kazanırım" düşüncesine odaklanırsak daha kolay ve daha zevkli olmaz mı?

"Para, su gibi gidiyor'' derken paranın çok kolay gitmesine, bizden çabucak uzaklaşmasına odaklanırız. Ve bu odaklanma ile daha çok harcama yapma olasılığımızı artırırız. Onun yerine "para, bana düzenli olarak gelir", "verdikçe bana geri gelir" gibi bir düşünce oluşturmaya başlasak, nasıl olurdu acaba? Bence güzel olurdu… 🙂

"Para kim, biz kim" dediğimizde de parayı kendimize layık görmeyiz. Sanki paranın bir şahsiyeti var da, bizi beğenmez, bize tenezzül etmez gibi bir kurgular yaratıp, sonra da kendimizi inandırırız.

"Para, mutluluk getirmez" derken acaba neler düşünürüz? Evet, para, satın alabileceğiniz şeylerle size anlık bir mutluluk yaşatabilir. Ama kimseyi gerçek anlamda mutlu bir insan yapmaz. Ancak "para, mutluluk getirmez" derken sanki para olursa huzur, mutluluk kaçacakmış gibi düşünmeye başlayabilirsiniz. Yani cümle, içinizde "para, mutsuzluk getirir" cümlesine dönüşür. Oysa paranın mutluluk ve mutsuzlukla bir ilgisi yoktur. Mutluluk, bir yaşam felsefesidir. Kişinin içinde bulacağı, keşfedeceği bir olgunluktur.

Başa dönecek olursak eğer, bir çocuk "güzel düşünür ve güzel çalışırsam, faydalı işler yaparsam istediğim parayı da kolaylıkla kazanırım" kodlamasıyla büyüyüp, iş hayatına bu düşünceyle, bu önyargıyla başlasaydı sizce sonuç ne olurdu?

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu