Problemi Düşünerek Çözemezsiniz!

//Problemi Düşünerek Çözemezsiniz!

Problemi Düşünerek Çözemezsiniz!

Eğer düşünecek hedefleriniz yoksa problemlerinizi düşünüyorsunuz demektir. Problemi düşünmek, neyin yanlış olduğu üzerine odaklanmaktır. Toplum olarak böyle büyütüldük, böyle eğitildik. Düşünce sistemimiz, "yanlış olan ne?", "nerede yanlış yaptım yine?", "neden bu başıma geliyor?", "kimin suçu?", "neden hâlâ çözemedim?" gibi sorular sorarak, problem labirentinde çabucak kaybolmamızı sağlayan ve yeni problemler doğuran bir şekilde çalışmaktadır. Böylelikle var olan problem ve istenmeyen durum üzerine daha fazla kafa yorar, kendinizi daha kötü hisseder ve görüş açınızı iyice daraltırsınız.

Bir problemi çözmenin en iyi yolu, var olan problem düzlemindeki arzu edilen duruma, hedefe odaklanmaktır. (Tabii ki eğer konuyla ilgili bir hedefiniz varsa…) Örneğin sürekli kilo alıyorsanız ve kilo vermek, sağlıklı olmak gibi bir hedefiniz yoksa; iş yerinde üstünüzle sürekli problem yaşıyorsanız ve terfi etmek, kariyer yapmak gibi bir hedefiniz yoksa düşünce şekliniz sizi problemin içinde kaybolmaya, onun bir parçası olmaya sürükleyecektir. Eğer hedefiniz varsa düşünce şeklinizi değiştirerek yani geleneksel düşünce sisteminden çıkarak problemi çok kolay çözebilirsiniz. Arzulanan hedefi olan insanlar, kendilerini sorunun dibine değil sorunun ötesine taşıyacak sorulardan yaralanarak kolayca ilerleyebilirler.

Nedir bu sorular? Bunun için önce problem yerine, neye sahip olmak istediğinizi net olarak belirlemelisiniz. Bir problemin neden başınıza geldiğini düşünmek de bir yöntemdir. Ancak bunu düşünürken kendinizi daha kötü hissedersiniz ve cevabı bulduğunuzda ya "keşke yapmasaydım"lara takılırsınız ya da kendinizi "haklı" mazeretler düşünürken bulursunuz. Yani kolayca problemin üstesinden gelme amacınızın dışına çıkarsınız. Oysa "ne yapsaydım istediğim duruma erişirdim?" , "ne olsaydı istediğim sonucu elde ederdim?", "neyi farklı yaparsam hedefime yaklaşırım?", "bu problemin yerine neye sahip olmak isterdim?" gibi hedefe, arzu edilen duruma yönelik sorular sormak, sizi hem problemin dışına taşır hem de kendinizi daha iyi hissettirir.

Böyle bir düşünce sistemiyle çalışmak için öncelikle ne istediğinizi (her konuda) çok iyi bilmelisiniz. Ne istediğinizi bilmediğinizde, etrafınızda sizi kendi hedeflerine ulaşmak için çalıştıracak birçok insan olacaktır. Ayrıca kendi gözünüzü odaklayacak bir hedefiniz olmadığı için olağan problemlerinize daha çok odaklanarak yeni bir problem daha oluşturacaksınız.

Bugüne kadar hedef belirleyerek çalışmamış olabilirsiniz; ama bunu istediğiniz zaman başlatabilirsiniz. Belki de bugün başlamak için iyi bir gündür. şimdi size en yakın birkaç probleminize bakın ve "onların yerine neye sahip olmak isterdiniz, onların karşısındaki arzulanan durumlar nelerdir?" sorularını cevaplayın. Sonra da arzulanan durumlarınızı birer hedefe dönüştürün, böylelikle bakış açınız da değişecektir. Eminim bunu yaparken kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz… 🙂

Gününüz güzel geçsin…
 

Arzu Bıyıklıoğlu
NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu