Temizlik Sadece Fiziksel Olmaz

//Temizlik Sadece Fiziksel Olmaz

Temizlik Sadece Fiziksel Olmaz

Evini, çevreni, bedenini temizlemek yetmez. Hadi bugün zihnini, ruhunu, eylemlerini de temizlemek için önemli bir adım at. Hani çok merak ediyorsun, beklide endişeleniyorsun ya ‘’ne olacak bu Korona’dan sonra durumumuz‘’ diye. İşte senin, benim, bizim ne yaptığımıza göre şekillenecek her şey. Sadece fiziksel temizlik değil zihinsel, ruhsal, eylemsel temizlik kurtaracak dünyayı. Virüsü doğal mı yaptı, insan mı yaptı diye düşünmek pek bir şeyi değiştirmez. Geleceği değiştirecek olan tek şey bizim bu Korona karşısında yaptığımız tutumlar.

Günde kaç saat televizyon ve sosyal medya üzerinden zihin kirliliğine maruz bırakıyorsun kendini?

Telefonunda kaç tane WhatsApp grubun var? Bunlardan Kaç tanesi düşünce ve duygularını, ruhunu besliyor?

Uyanık kaldığın yaklaşık 16 saatin kaç saatini anlamlı, değerli bir eylem için kullanıyorsun?

Kimlerle ne konuşuyorsun? Bu konuşmalar ne hakkında ve seni nereye götürüyor?

Bugün bir düşün bakalım şu an en çok ne yapıyorsun ne duyuyorsun, ne konuşuyorsun? Zihnini, ruhunu, hayatını ağırlaştıran, kirleten her şeyi tespit et lütfen. Bugün yaşadığımız her şey geçmişten bu yana yaptıklarımızın sonucu. Bugün yaptıklarımızda geleceğimizi şekillendirecek.

Telefonu ya da televizyonu kapatmak senin elinde. Sınırlı ve faydalı olanları seçmek senin elinde. Olumsuzluk ve korku yayan insanlardan uzak durmak senin elinde. Yeni sağlıklı kararlar alıp uygulamak da senin elinde. Hemen harekete geçmezsen Korona’dan sonra garanti olacaklardan biri de milyarlarca telefon, televizyon bağımlısı, anksiyetesi olan insanlardan biri olmandır. Lütfen şunu hatırla ; Eve kapanmak senin konrtolünde olan bir şey olmayabilir. Ama o evin içinde nasıl yaşayacağını, nasıl düşüneceğini sen kontrol edebilirsin.

Bugün şöyle bir etraflıca nasıl yaşadığını, neler yaptığını bir düşün, yaşam alışkanlıkların üzerinde bir öz farkındalık incelemesi yap 🙂 yap bakalım Korona sonrası sana ne olacak anlarsın…

ICF PCC Yaşam Koçu & NLP Uzmanı

Arzu Bıyıklıoğlu

www.arzubiyiklioglu.com

@arzubiyikliogluofficial