Yaşam Koçluğu Seansı Sana Ne sağlar?

// Yaşam Koçluğu Seansı Sana Ne sağlar?

 Yaşam Koçluğu Seansı Sana Ne sağlar?

14 yıldır yaşam koçluğu ve NLP seansları yapıyorum, milliyet gazetesinde makaleler yazıyor, sosyal medyada ve youtube kanalımda videolar paylaşıyorum. Bu 14 yıllık süreçte danışanlarımdan, sıkı takipçilerimden ve atölye katılımcılarımdan aldığım pozitif geri dönüşler %90, diğer onluk kısımda kalanlar da koçluk almaya hazır olmadıkları için ya da beklentileri farklı olduğu için çalışmaları yarıda bırakıp gidenler. Bu yazımı bulup okuyor olduğuna göre muhtemelen sen de hazır olanlardansın. Zaten yazının sonuna geldiğinde hazır olup olmadığına sen de karar vereceksin.

Eğer yaşın +42 üzeriyse X kuşağısın, 22 ile 42 arasındaysan Y kuşağısın. Kişisel gelişim alanın çalışırken benim tecrübelerim sonucunda şöyle bir çıkarımda bulundum. X kuşağı (ben de bir X kuşağıyım ve 51 yaşındayım) kendini aramaya daha doğrusu kendini arama yolculuğuna kırklı yaşlarda çıkıyor. Y kuşağı ise otuzlu yaşlarda bu arayışa başlıyor. Ve sonra da düşünüyorum, o zaman Z kuşağı yirmili yaşlarda mı bu arayışa başlayacak acaba diye…

Senin kaç yaşında olduğunu şimdilik bilmiyorum ama kendini tanımak, değişmek ve potansiyelini kullanmak için en doğru zaman ŞİMDİ. Eğer bu süreci profesyonel bir koç ile çalışarak desteklersen kendinle ve hayatla ilgili olarak;

-Görmediğini görür

-Düşünmediğini düşünür

-Hissetmediğini hisseder

-Yapmadığını yapar

-Olmadığını olursun.

Peki bu nasıl olur? İnsan dış dünyaya fazla odaklı olduğu için kendini görme konusunda zorlanır. Profesyonel bir koç kişiye ayna tutar ve onun kendisini görmesini sağlar. Bunu da güçlü sorular sorarak kişiye refleksiyon yapması için alan açarak yaparak. Refleksiyon insanın kendi düşünceleri ve duyguları üzerinde gözlemci olabilmesidir. Bu yöntem uygulanmaya başladığında kişi görülmeyeni görmeye, düşünülmeyeni düşünmeye, hissedilmeyeni hissetmeye, yapmadığını yapmaya başlar ve arkasından OLMA hali gelir.

Bazı insanlar kariyer alanında sıkışır, ilerlemekte zorlanır ya da hayalleriyle arasındaki mesafeyi bir türlü kapatamadığını fark eder ve bunun için koçluk desteği alır. Bazı insanlar maddi kazanç veya ilişkiler konusunda sıkışır ve koçluk desteği almak ister. Bazı insanlar da her alanda iyi olduğunu ancak bir şeylerin hala eksik olduğunu düşünerek bu eksikliği bulmak için bir yaşam koçuna gelmek ister. Geliş sebebi her ne olursa olsun kişi sıkışmış olduğu kutunun dışına çıkarak kutusuna dışarıdan bakar. İki kutu vardır. Biri zihin kutusu (düşünme, hissetme ve davranma döngüleri) diğeri de içinde bulunduğu yaşam standartları kutusu. Aslında birinci kutu ikinci kutunun yansımasıdır. (Yani zihnimizdeki kutunun dış dünyaya realite olarak yansıması.) Koçluk seansı sonunda danışan bu yansımaların neden olduğunu anlamakla kalmaz iç devrelerini değiştirerek, bugüne kadar kullanmadığı devrelerini (potansiyelini harekete geçirerek) kullanarak sınırlarını kırıp kendine yeni yollar inşa etmeye başlar.

Bu süreçte koçluk seanslarına eşlik etmek üzere NLP Teknikleri, Meditasyon, Nöro-Transformation teknikleri, Stoa Felsefesi veya Nefes teknikleri de alet çantamızda kullanılmak üzere bizi bekler. Kime hangi teknik ya da yöntem uygun ise koçluk dansına o eşlik edecektir.

Koçluğun diğer harika bir yanı da danışanın seans sırasında uygulayarak öğrendiği teknikleri ileride hayatının başka bir alanında ihtiyaç duyarsa kendisi bir koça ihtiyaç duymadan tekrar kullanabilmesidir. Ayrıca yapılan her değişim kalıcı olur. Çünkü kişi kendisi fark edip kendisi uygulamış ve kendisi başarmıştır. Eğer iyi bir koçtan seanslar alırsanız şunu garanti edebilirim ‘’ Koçluk öncesi ve koçluk sonrası ‘’ olarak hayatınız iki döneme ayrılacaktır.

Koçluktan ve NLP tekniklerinden faydalanabilmek için kişinin önce kurban zihniyetinin farkına varmış ve buradan çıkmış olması gerekiyor. Nedir kurban zihniyeti? Sorun başkalarında ya da hayatta zanneden, kendi gücüne inanmayan, hayatının ve kendinin sorumluluğunu almayan, başkalarının değişmesini bekleyen, kendini kader kurbanı gören, sürekli şikayet eden, başkalarını ya da kendini suçlayan… Belki bunların bazıları sende de olabilir ama bu yazıyı okumaya devam ediyorsan belliki buradan çıkmak ve kendi gücünü kullanarak hayatının tüm sorumluluğunu almak istiyorsun artık. Kurban zihniyeti belli bir parça her insanda vardır az ya da çok. Ama önemli olan bir yanının da sana içindeki gücü bulup kullanman üzere kalbinden fısıldaması ve senin de o sesi dinleyerek buraya kadar gelmen. İşte bu anlar kader anıdır. Yani kişinin alacağı karar geleceğini şekillendirecektir. Ya eskisi gibi devam ederek geleceğini geçmişinin benzer bir versiyonu olarak kopyalamak. Ya da yeni hayat için kutunun dışına çıkmayı göze almak.

Eğer kendini tam hazır hissetmiyorsan  kitaplarımı okuyarak ve youtube kanalımdaki videolarımı seyrederek daha çok hazırlanabilirsin. Eğer hazırım ve artık şimdi harekete geçmemin tam zamanı diyorsan bana hemen ulaşabilirsin. info@arzubiyiklioglu.com adresime mail atabilir ya da instagram @arzubiyikliogluofficial hesabımdan bana mesaj yazabilirsin. Özel seans alabileceğin gibi istersen grup çalışmaları ve atölye uygulama gruplarıma da katılabilirsin. Nereden başlayacağından daha önemlisi bir an önce başlamış olman. Kalbinin sesini dinle 🙂

Kitaplarımı da senin için yayınlanma sırasına göre buraya yazıyorum. Online kitap mağazalarından ve diğer alış veriş mağazalarından temin edebilirsin.

-Fark et Uygula Değiş (2013)

-Değişim Seansları (2014)

-Mutluluk Arzusu ( 2016)

-Kendini Hatırlayan İnsan – 1 Koç 3 Bilge ve Sen ( 2021)

ICF PCC & NLP Eğitmeni

Yaşam Koçu

Arzu Bıyıklıoğlu