Yazmak, şifa Getirir

//Yazmak, şifa Getirir

Yazmak, şifa Getirir

En son ne zaman elinize bir kâğıt kalem alıp yazdınız?

“Ne yazacağım ki?” diye soran sesler duyuyorum sanki… 🙂 

Bugün sizlerle paylaşmak istediğim konu, duygu ve düşünceleri yazmak. Sizlerle burada, milliyetin sağlık köşesinde buluştuğumuz ilk gün, kendinize ait bir kişisel gelişim defteri oluşturmanızı tavsiye etmiştim. Acaba kaç kişi aldı merak ediyorum. 🙂

Bana maille ulaşıp defterlerini oluşturduklarını, egzersizleri yazarak yaptıklarını, farkındalıklarını, hedef ve hayallerini yazdıklarını ileten “okur ve uygular” sevgili danışanlarımı tebrik ediyorum. Zaten uygulayıcılar yavaş yavaş çalışmalarının karşılığını almaya başlamışlar, bana da güzel haberlerini ilettikleri için hepsine teşekkür etmek istiyorum. 🙂

Henüz kendine ait bir defteri olmayanlar, bugün güzel bir defter alıp üstüne adlarını yazıp, bugünün tarihini atsınlar. Bir defterinizin olması artık kendinizle daha ilgili olduğunuzu, kendinizi daha iyi tanımaya başladığınızı ve kendinizle ilgili değişimleri başlattığınızı gösterir.

Peki, neler yazacaksınız bu deftere?

– Okuduğunuz, duyduğunuz, işinize yarar her türlü bilgiyi yazabilirsiniz.

– Duygu ve düşüncelerinizi (tarihiyle beraber) yazabilirsiniz.

– Hayatınızda hangi konumda bulunduğunuzu,

– Hayallerinizi, hedeflerinizi,

– Kendinizde değiştirmek istediklerinizi,

– Öğrendiğiniz farkındalık ve uygulama tekniklerini yazabilirsiniz.

Tabi ki siz daha başka ne yazmak istiyorsanız…

Böyle bir alışkanlığınızın olması, kendinize odaklanıp, kendi içinize bakmanızı mümkün kılar. istediğiniz zaman dönüp, geçen aylarda yazdıklarınıza bakma şansınızın olması size net bir şekilde nereden nereye, nasıl gidiyor olduğunuzu gösterir. Öz farkındalığınızı artırır. Yazmak size ilaç gibi gelir, hem de hiç yan etkisi olmayan bir ilaç, yüzde yüz doğal… 🙂 Yazdıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve kendinizi daha iyi tanıyacaksınız.

Yazma, not tutma işine tamamen karşı olan danışanlarım oldu. Ancak denediklerinde aylar sonra hepsi yazmanın gücünü anlayıp, yeni ve güzel bir alışkanlık kazanmış oldular. Kâğıt üzerinde, belgeli olarak duygu ve düşüncelerinin nasıl değiştiğini görmek, yazdıkları hedeflerinin gerçekleştiğini görmek, yani kendi kitaplarını okumak çok hoşlarına gitti.

Ayrıca kendi kişisel defterinizi (kitabınızı) oluşturmak, kendinize verdiğiniz özdeğeri ve özsaygıyı artırmanıza yardımcı olur. Kendinizin, tam olarak hayatta nasıl durduğunu karşıdan başka bir bakış açısıyla görmenizi sağlar. Bu da size, değişim ve gelişim sağlar.

Eminim ki pek çoğunuz ergenlik çağınızda günlük tutmuşsunuzdur. Çünkü ergenlik çağı kendini bulma, bir yerde, bir şekilde konumlandırmaya çalışma dönemidir. En çok ben kimim, ne yapıyorum sorusunun sorulduğu zamandır. şimdi tekrar bu soruları sık sık soruyorsanız hemen bir defter alın ve yazmaya başlayın. Kendinizi yeni baştan tanıyın ve yeni baştan yaratın. ilk sayfayı çocukluğunuzdaki gibi defter süsüyle süsleyip, sonra güzelce kocaman harflerle adınızı yazın.

Sevgiyle ve sağlıkla yazın…

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu