Yaşam Koçu

/Yaşam Koçu
Yaşam Koçu

1971 doğumlu Arzu Bıyıklıoğlu ICF- PCC ünvanlı Yaşam Koçu ve  NLP Eğitmenidir. 2009 yılından beri mentör koç ve danışmanlık konumunda çalışmaktadır. 5000 saatin üzerinde yaptığı  bireysel koçluk görüşmeleriyle, aynı zamanda yazdığı kitap ve makaleleriyle yüzlerce kişinin hayallerine ulaşma yolculuğuna, potansiyellerini keşfedip açığa çıkarmasına ve olumlu zihin programlaması yapabilmesine rehberlik etmiştir.

Uludağ Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Felsefe mezunu olan Arzu Bıyıklıoğlu, 1989-2005 arasındaki 16 yıllık  kurumsal iş hayatında hizmet sektöründe   halkla ilişkiler müdürü, satış koordinatörü, satış müdürü, genel müdür yardımcısı ve genel müdürlük görevlerini başarıyla tamamladıktan sonra kalbinin sesini dinleyerek kurumsal iş hayatına son verip yüreğinin onu götürdüğü yere doğru bir yolculuğa çıkmıştır. Ve yolculuğu halen de devam etmektedir.

2005’te özel ilgi alanı olan kişisel gelişim, zihin gücü, yaşam boyu öğrenme, NLP ve bütünsel yaşam felsefesi konularında kendisine daha fazla zaman ayırmaya ve kariyerine bu alanlarda devam etmeye karar verdi. 2009’da iş hayatında kazandığı deneyimlerini, kişisel gelişim bilgi ve deneyimleriyle birleştirerek profesyonel koç olmak için ID Coaching International’da ICF onaylı Development Coaching programına katılarak ICF onaylı PCC ünvanına sahip oldu.

Ayrıca zihin ve beden uyumu, zihni yeniden programlama, farkındalık odaklı koçluk, iletişim, kaliteli yaşam ve evrensel enerji Reiki, meditasyon programlarını da tamamlayarak hem kendini geliştirdi hem de kendisine ait çalışma programları hazırladı.

2010 yılından bu yana www.milliyet.com.tr yaşam sayfasındaki “Sokratik Yaşam” adlı köşede ve diğer pek çok internet sitesinde düzenli olarak kişisel gelişim makaleleri yayımlayarak pek çok kişinin kendi üzerinde öz-farkındalık kazanmasına ve içsel dönüşüm yaratmalarına ışık tutmaktadır.

Ocak 2013’te ilk kitabı “Fark Et, Uygula, Değiş” adlı kitabı Esen Kitap tarafından yayımlanmıştır. Kitabın en önemli farkı, içerdiği konulara ait uygulamaların yapılabileceği ve kişinin kendi gelişimini takip edebileceği bir uygulama defterinin de bulunmasıdır.

İkinci kitabı “Değişim Seansları” ilk kitabının devamı niteliğinde olup, yaşam dengesini yakalayarak hayatı daha renkli yaşamaya ve Türk toplumunda en çok karşılaşılan kişisel sorunları çözmeye yönelik uygulamalar içermektedir.

2016’nın Mart ayında ise “Mutluluk Arzusu” isimli üçüncü kitabı Bibliyon Yayınları tarafından yayımlanmıştır. “Mutluluk nerede” sorusunun cevabı niteliğindeki bu kitap, yayımlandığı ilk haftadan itibaren okurların yoğun ilgisiyle karşılanmıştır. Kitabın amacı kişilerin başkalarına, maddelere, ya da olaylara bağladığı mutluluk anlayışından sıyrılıp kendi içsel mutluluklarını yaratabilmelerine ve içsel olarak ihtiyaçları olan arınma noktalarını tespit ederek kendi mutluluklarının sorumluluklarını ele alabilme cesaretini gösterebilecek bir ışık yakmaktır.

Arzu Bıyıklıoğlu felsefe, sosyoloji, psikoloji eğitimi de alarak hem içsel yolculuğunu hem de evrensel görüşünü derinleştirmeyi yaşam biçimi haline getirmiştir. Yaşam pusulası sevgi, özgürlük, doğa aşkı, bilgelik, bütüne hizmet değerleridir.  En büyük mutluluğu kendi hayatında ve başkalarının hayatlarındaki olumlu değişimlere şahit olmak ve bunun için çalışmaya, öğrenmeye devam edebilmektir. Yaşam boyu öğrenme ilkesine dayanarak halen kendini eğitimlerle desteklemektedir. 2018 yılında Yoga Felsefesi ve Meditasyon eğitimi alarak yogini yolculuğuna başlamıştır. Artık kalbinin sesini dinleyerek girdiği yol kariyer olmaktan çıkıp bir yaşam tarzına dönüşmüştür.

Kurumlar ve bireyler için profesyonel çalışmalar yaparken aynı zamanda üniversite ve sosyal projelerde ücretsiz seminer ve eğitimler vermeye devam etmektedir.

MENTÖRLÜK

Kendini koç olma yoluna adamış veya adamak isteyen, koçluk eğitimi almış ancak henüz işin başında olan koç arkadaşlarıma sunmuş olduğum bir hizmettir. Mentörlük çalışmasında profesyonel ve kişisel gelişiminize yardımcı olmak üzere deneyimlerimi, uzmanlıklarımı sizlerle paylaşarak, tıkandığınız noktalarda sorularınızı cevaplayarak daha kısa zamanda daha donanımlı bir koç olmanızı destekliyorum.

Pek çok kişi, yaşam koçluğu eğitimini tamamladıktan sonra yalnız kalır, elindeki bilgilerin içini dolduracak tecrübelere ihtiyaç duyar. Koçluk yaptığı her danışan farklı bir geçmişe ve farklı bir zihin programına sahip olduğu için aynı sorunlar veya hedefler bile farklı düzlemlerde oluşur. Hızlı gidebilmek ve faydalı olabilmek için bu noktalarda danışabileceğiniz bir mentörünüzün olması sizi güçlü kılar. Faydalı, insan odaklı, evrensel ilkelere bağlı bir yaşam koçu olmak için koçun öncelikle kendisinin yolda kalması gerekir. Nasıl danışanlarınız sizlerden destek alıyorsa sizlerin de kendinizden daha deneyimli, profesyonel en az 1000 saat seans yapmış bir koçtan mentörlük desteği almanız o kadar doğal ve gereklidir.

Koçluk hedeflerinize ulaşırken sizi harekete geçirecek, işinizi geliştirip fark yaratmanıza destek olacak, bilgi ve potansiyelinizi açığa çıkaracak, seanslarda tıkandığınız noktalarda destek verecek bilgi ve yapıya sahip bir Mentör ile çalışmak, sizi hem koçluk yolunda tutacak hem de doğru ve sağlam adımlarla hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

SERTİFİKALAR:

Professional Certified Coaching

Life Coaching

NLP Master

NLP Advanced

NLP Trainer

Business NLP

Temel Psikoloji

Kaliteli Yaşam Danışmanlığı

Reiki Master

+ 3000 saat Bireysel Koçluk deneyimi

BİREYSEL KOÇLUKLAR:

İş ve Yaşam Dengesi

Yaşam Koçluğu

Kariyer Koçluğu

İlişkiler ve İletişim

Farkındalık ve Değişim

NLP Koçluğu (mental)

Sporcu Koçluğu

SEMİNERLER VE EĞİTİMLER:

Koç Sensin

Pozitif Düşünce Sınıfı

Özgüven ve Özdeğerim Artıyor

Zayıflamanın Zihin Yolları (NLP ile Zayıfla)