Öğrenci Koçluğu ve Farkındalık

//Öğrenci Koçluğu ve Farkındalık

Öğrenci Koçluğu ve Farkındalık

Gün geçtikçe okulu sevmeyen, çevresi ve ailesiyle iletişim kuramayan, ne istediğini bilmeyen, kaygı ve korku içinde kıvranan, bağımlılıkları olan, yaşama amacı olmayan gençlerin sayısı artmakta. Aslında "öğrenci" demek yerine "ergen gençlik" demek daha doğru olacak. Çünkü öğrencilik kavramı hepimiz için geçerli, hepimiz hâlâ anne baba olmayı, daha iyi iş yapabilmeyi ve hayata dair bilmediğimiz pek çok şeyi sürekli öğrenen öğrencileriz. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin bunu her zaman hatırlaması gerekir.

Sadece çocuklarımız öğrenmiyor, hepimiz öğreniyoruz. işte öğrenci koçluğunda, bu bakış açısından yola çıkarak genç ergenlerle aynı suda yüzerek bir ekip olmak, işi her iki taraf içinde eğlenceli bir hale getiriyor.

Öğrenci koçluğunun bazı noktalarında, aile ile beraber ebeveyn koçluğu çalışması da yapılarak, çift taraflı bir farkındalık ve gelişim sağlanıyor. Bir çocuk için aile ortamı çok önemlidir, kendini güvende hissetmek, anlaşıldığını görmek ve sevildiğini bilmek ister. Aile aynı kısır döngünün içinde gözlemleme kabiliyetini zamanla yitirebilir. Üçüncü bir göz olabilmek ya da sorunlarla, cevapların yansımasını görebilmek bu noktada hızlı değişimi getirir.

Öğrenci koçluğunda okul, ders, sınav, gelecek, başarı gibi pek çok kavram çalışmaları,
Gelecek vizyonu oluşturma, hayat başarısı, kişisel yeteneklerin çıkarılıp, kullanılması,
Sağ ve sol beynin dengeli kullanımı,
Hafıza ve hızlı öğrenme teknikleri,
Duygu yönetimi,
ilişki ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi,
Stres ve kaygı seviyesinin düşürülmesi,
Hayal gücünün olumlu şekilde kullanılması,
Özgüven, özdeğer, özsaygı geliştirilmesi gibi pek çok konu üzerinde çalışır.

Genç ergenin öncelikli ihtiyaç konusu karşılıklı belirlenir. Kendisini daha iyi tanıyarak bir yandan farkındalık kazanırken diğer yandan da egzersizlerle yaşam kalitesini artırır.

Eğer çocuğunuza öğrenci koçluğu aldırmak istiyorsanız lütfen ona anlatmayın, bu yazıyı okutun ve öngörüşmeye gelip gelmemeye kendisi isteyerek karar versin. Bu çocuğunuzun karar vermesi ve istekli olması gereken bir konu. Eğer  konuyu nasıl açacağınızı bilmiyorsanız önce beni arayıp yardım alabilirsiniz.

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu